13.02.17

Knižnica Jána Bocatia je lídrom programu aktívneho starnutia

Foto: Veronika Janušková

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) začala systematicky pripravovať podmienky pre zavedenie cyklov neformálneho vzdelávania ľudí vo vyššom produktívnom a poproduktívnom veku Knižnice pre vzdelávanie 50 plus, ktorý získal finančnú podporu z fondov Európskej únie z programu ERASMUS+.

Knižnica je iniciátorom myšlienky a lídrom cezhraničného projektu a na jeho realizácii spolupracuje so zahraničnými partnermi v Čechách a Maďarsku. Realizácia projektu, ktorý získal dotáciu 58 750 eur, potrvá do októbra 2018. 

Ako informovala agentúru SITA riaditeľka Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach Soňa Jakešová, cieľom prvej časti projektu je analýza a využitie potenciálu knižníc v oblasti neformálneho vzdelávania pre vekovú kategóriu ľudí vo vyššom produktívnom a poproduktívnom veku. Pracovné stretnutia na pôde partnerských knižníc sú zamerané na kreovanie návrhov tematických vzdelávacích cyklov a ich následné odskúšanie v praxi formou pilotných aktivít. Knižnice budú aktívne zdieľať svoje skúsenosti tak, aby ich výsledky mali zmysluplný a trvalo udržateľný charakter.
 
„Podľa zákona o knižniciach je poslaním knižníc popri poskytovaní knižnično-informačných služieb aj podporovanie celoživotného vzdelávania a duchovného rozvoja. Tomu sa snažíme prispôsobiť aj ponuku vzdelávacích a voľnočasových aktivít,“ uviedla Jakešová.

Knižnica sa chce tematicky orientovať na ponuku vzdelávacích cyklov zameraných na udržanie a rozvoj mentálnej vitality a zdravia. Knižnica si kladie za cieľ vytvoriť zázemie pre sebarozvíjajúce aktivity ľudí, podporovanie kreativity a zmysluplné vyplnenie režimu dňa. Sústredí sa aj na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti a zvyšovanie potreby ľudí čítať literatúru, čo má priamy vplyv na udržanie vitálnych schopností do vysokého veku.

Podľa Národného programu aktívneho starnutia SR na roky 2014-2020 populačné starnutie predstavuje pre Slovensko jednu z najväčších výziev 21. storočia, ktorá nezvratne zasiahne všetky sféry fungovania spoločnosti. Záujem starších ľudí o vzdelávanie je v súčasnosti oveľa vyšší, ako sú možnosti tradičných vzdelávacích inštitúcií. 

 

(SITA)
Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím