13.07.18

Koľajnice sú v poriadku

foto: Iveta Vaculová

Stredajší článok denníka KOŠICE:DNES o výhradách Košičanov i vodičov električiek voči niektorým miestam zrekonštruovaných tratí vyvolal reakciu mesta i zhotoviteľskej spoločnosti Eurovia SK. Odborníci absolvovali cestu električkami a tvrdia, že všetko je v poriadku.

Podľa hovorkyne magistrátu Lindy Šnajdárovej mesto i zhotoviteľ akceptujú všetky zmysluplné podnety od občanov. Preto sa rozhodli preveriť si cestovanie električkami na miestach, ktoré sa v článku spomínajú.

Pracovníci Eurovie SK sa po nich previezli už v utorok, žiadne výraznejšie výkyvy však nezaznamenali. „Reklamácia vibrácií električiek je subjektívneho charakteru. Napriek tomu však vykonáme opätovné meranie certifikovanými geodetmi a výsledky predložíme investorovi,“ uviedol riaditeľ košického závodu Eurovie Štefan Bálint.

reklamná správa

Kombinácie chutí v jednej porcii!

Jedinečné Bento Boxy nájdete iba v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí 9.

Zistite viac

Prísne kritériá a normy

V stredu sa po rovnakých úsekoch na novších aj starších typoch električiek previezli aj pracovníci magistrátu. „Ani oni nezaznamenali výrazné výkyvy električkových vozňov. Treba si uvedomiť, že ide o koľajové vozidlá jazdiace na kovových kolesách po kovových koľajniciach, preto sú mierne výkyvy električiek prirodzené,“ hovorí L. Šnajdárová. 

Podľa jej slov uloženie nových koľajníc na modernizovaných tratiach podlieha veľmi prísnym technologickým kritériám a technickým normám. Robia sa rôzne zákonom predpísané skúšky vrátane skúšobných jázd električiek. Trať je daná do užívania pre verejnosť až po konečnom odsúhlasení príslušným dopravným úradom Košického samosprávneho kraja. 

Čo na to dopravný podnik?

V spomínanom článku („Na nové koľajnice sa sťažujú cestujúci...“) sme okrem iného uviedli, že vibrácie električiek nám potvrdili aj vodiči električiek. Dokonca tvrdili, že preto bola na niektorých úsekoch znížená rýchlosť. 

Na dôvody zníženia maximálnej rýchlosti na konkrétnych úsekoch sme sa pýtali Dopravného podniku mesta Košice. Podľa hovorkyne Michaely Karaffovej je maximálna rýchlosť pre električkovú dopravu v meste je 50 km/h, na vysokej koľaji, teda na rýchlodráhe do U.S.Steelu a na Južnej triede, je 60 km/h. „Nižšia rýchlosť je návesťami určená na 30 km/h na ulici B. Němcovej, v nočných hodinách na Južnej triede medzi zastávkami Astória – Stará nemocnica a na Sádlisku nad jazerom medzi zastávkami Ladožská a Rovníková. Na 40 km/h je znížená medzi zastávkami Verejný cintorín a Južná trieda 125 a medzi zastávkami Rozvojová a Autocamping,“ znela odpoveď. Prečo na spomínaných úsekoch rýchlosť znížili, sme sa však nedozvedeli.

reklamná správa

Na nové koľajnice sa sťažujú cestujúci i vodiči električiek

Viac k téme

11.07.18
Na nové koľajnice sa sťažujú cestujúci i vodiči električiek

Čítajte viac: doprava elektricky

Ferko
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím