11.02.18

Letisko Košice hľadá náhradného dopravcu

Foto:TASR

Aktualizované. Zrušenie leteckej linky z Košíc do nemeckého Kolína, ale aj do Tel Avivu, zaskočilo krajskú aj mestskú organizáciu cestovného ruchu. Stretli sa preto s vedením firmy, ktorá prevádzkuje košické letisko. 

S akciovou spoločnosťou Letisko Košice - Airport Košice majú Košice Región Turizmus a Košice Turizmus uzavretú od minulého roka zmluvu o poskytovaní služieb. Cieľom spolupráce je zvýšiť počet návštevníkov mesta, ako aj celého regiónu Košíc. 

Osobitný záujem mali organizácie na zabezpečení leteckého spojenia Košice - Kolín. Priame letecké spojenie medzi oboma mestami bolo zavedené v roku 2017. Podľa dohody mala pravidelná linka fungovať do roku 2020, minimálne v rozsahu 2-krát prílet a 2-krát odlet týždenne s prepravnou kapacitou 200 miest za týždeň. Všetky tri strany sa tiež dohodli, že za každého prilietavajúceho cestujúceho zaplatia 12,50 eura. 

„Vlani sme vyplatili 60-tisíc eur. Mrzí nás, že Wizz Air oznámil informáciu o zrušení linky. Zaznamenali sme vyše štyritisíc nemecky hovoriacich turistov a približne sedemtisíc bolo z Izraela. Hľadáme alternatívne riešenia. Letisko už oslovilo iné letecké spoločnosti,“ reagovala Lenka Vargová Jurková z Košice Región Turizmus.

Na redukciu leteckého spojenia z Košíc reagovali aj predstavitelia Košického samosprávneho kraja (KSK). „Z pozície samosprávneho kraja urobíme všetko pre to, aby sa rozlietanosť košického letiska, aj po odchode spoločnosti Wizz Air, čo najskôr vrátila na pôvodnú úroveň,“ uviedol župan Rastislav Trnka. 

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Trnka: Dopyt existuje  

Potvrdil, že všetky tri partnerské strany spoločne bezodkladne preskúmajú nové možnosti zachovania kontinuity zrušených spojení pre rok 2018. Podľa neho skúsenosť z roku 2017, keď sa Letisko Košice počtom prepravených cestujúcich priblížilo k pol miliónu, je najlepším dôkazom toho, že dopyt po leteckej doprave v spádovej oblasti letiska rastie. 

„Rovnako sú letecké spojenia dôležité z hľadiska pritiahnutia návštevníkov zo zahraničia, ako aj z pohľadu nadväzovania nových a udržiavania existujúcich vzťahov s investormi. Približovať náš región svetu je v záujme všetkých jeho obyvateľov, ale aj podnikateľov, čo sa odráža aj v ukazovateľoch ekonomického rozvoja regiónu, či už na poli cestovného ruchu alebo hospodárstva,“ doplnil Trnka.

Wizz Air ruší takmer všetky linky z Košíc!

Viac k téme

08.02.18
Wizz Air ruší takmer všetky linky z Košíc!

Zrušili tri linky

Letecká nízkonákladová spoločnosť Wizz Air minulý štvrtok oznámila, že ruší na Letisku Košice svoju základňu a tri letecké spojenia do Kolína, Tel Avivu a Sheffieldu. V ponuke ponecháva iba spojenie na letisko Londýn Luton, ktoré prevádzkuje od roku 2013. 

 

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím