23.02.18

Konať mal autor fotiek, tvrdí polícia o ležiacom dôchodcovi

foto: ls

Mestská polícia sa pred obvineniami, že jej hliadka namiesto pomoci mužovi ležiacemu na chodníku pokutovala zlé parkovanie, bráni kritikou obyvateľa, ktorý udalosť vyfotografoval.  

Denník KOŠICE:DNES o incidente na Pajorovej ulici z minulej stredy informoval minulý piatok. Vychádzal z fotografií, na ktorých bolo vidno dvoch mestských policajtov stáť pri červenom aute a rozprávať sa s jeho vodičkou, pričom pár metrov od nich ležal na chrbte muž so psom na vôdzke. 

Dôchodca: Neoslovili ma 

Vedenie mestskej polície v prvej reakcii uviedlo, že s policajtmi hovorili a obaja uviedli, že s dôchodcom komunikovali pred aj po páde, keď sa ho „pýtali, či nepotrebuje ošetrenie“. 

Denník KOŠICE:DNES oslovil spadnutého muža, vodičku, aj muža, ktorý udalosť fotografoval z okna a snímky poslal do redakcie. Všetci vylúčili, že by sa policajti zaujímali o niečo iné ako parkovanie.  

Dôchodca poprel, že by ho policajti oslovili. Opísal, že keď ho potiahol pes, potkol sa. Povedal, že je vďačný neznámemu chlapcovi pravdepodobne s otcom, ktorí mu pomohli vstať. „Odprevadili ma k bráne, potom som už išiel domov sám,“ uviedol. 

„Celý čas boli pri mne a rozprávali sa so mnou,“ hovorila o policajtoch aj šoférka zle zaparkovaného auta.

reklamná správa

Polícia: Fotil a nepomohol

Branislav Barna, starší referent – špecialista z odboru výkonu služby mestskej polície prvému článku o udalosti vyčíta, že nevenoval pozornosť tomu, ako sa zachovala osoba, ktorá vyhotovila fotografie. 

„Namiesto toho, aby volala núdzovú linku 112 alebo, pokiaľ to policajti nevideli, upozornila ich na uvedený problém, radšej sa venovala foteniu, aby rýchlo, v krátkom čase, nafotila čím viac fotografií,“ povedal. 

Obyvateľ Pajorovej bol doma s malým dieťaťom, keď cez okno zbadal udalosť. „Rýchlo som fotil a okamžite kričal na policajtov. Ak by sa dalo, utekal by som dole, ale nebol som ani oblečený a už som videl, že niekto mužovi poskytuje pomoc,“ uviedol Lukáš. „Počula som niekoho kričať z okna,“ potvrdzuje jeho slová vodička. 

K tejto udalosti na Pajorovej ulici sa mestská polícia už nebude vyjadrovať, kým nedostane iné dôkazy. 	foto: ls
K tejto udalosti na Pajorovej ulici sa mestská polícia už nebude vyjadrovať, kým nedostane iné dôkazy. foto: ls

Žiadajú metadáta 

V narážke na tvrdenia polície, že fotografie mohli byť „účelovo zoradené“, Lukáš hovorí, že ich nijako neupravoval. „Nemal som ani čas riešiť video, všetko sa stalo náhle,“ uviedol. 

Mestská polícia opakuje, že urobila vlastnú internú previerku celej udalosti a na základe predložených dôkazov nebolo zistené porušenie predpisov príslušníkmi mestskej polície. 

„Pokiaľ nebudú poskytnuté ďalšie dôkazy, ako napríklad metadáta fotografií zachytávajúcich celú udalosť, tak sa k danej veci už vyjadrovať nebudeme. Bez dostatočných dôkazov musíme považovať celú túto záležitosť iba za umelo vykonštruovaný prípad,“ povedal Barna. 

Odkázal, že ak má niekto podozrenie, že policajti postupovali v rozpore so zákonom, môže podať trestné oznámenie na útvar policajného zboru.

Ochrana zdravia na prvom mieste

Mestská polícia v Košiciach má schválený organizačný poriadok. V článku, ktorý definuje jej úlohy, je ako prvý bod uvedený, že zabezpečuje verejný poriadok v meste, spolupôsobí pri ochrane jeho obyvateľov a iných osôb v meste „pred ohrozením ich života a zdravia“.  

 

Policajti riešili pokutu, dôchodcu ležiaceho na ceste ignorovali!

Viac k téme

14.02.18
Policajti riešili pokutu, dôchodcu ležiaceho na ceste ignorovali!

Čítajte viac: policia

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím