15.02.18

Hlavný kontrolór mesta si finančne polepší

foto: Veronika Janušková

Hlavný kontrolór mesta Pavol Gallo bude až do konca roka dostávať k platu aj odmenu. 

Každý mesiac si prilepší o 230 eur. Schválilo to mestské zastupiteľstvo na návrh poslankyne Lucie Iľaščíkovej (nezávislá), ktorá prácu kontrolóra pozná. Sama v tejtofunkcii dlhodobo pôsobí v mestskej časti Šaca. Gallovi navrhla odmenu desať percent k platu, zo zákona má nárok na najviac tridsať percent.  

„Tabuľkový plat sa u hlavného kontrolóra nedá navýšiť, jedine sa dá udeliť odmena,“ povedala Iľaščíková. Najprv chcela, aby Gallo dostával odmenu až do odvolania, potom zmenila znenie do konca kalendárneho roka. V rozprave jej to odporučil poslanec Marcel Gibóda (nezávislý).

Lucia Iľaščíková kontrolórom dopraje. Sama je kontrolórka Šace.
Lucia Iľaščíková kontrolórom dopraje. Sama je kontrolórka Šace. foto: veja

Iľaščíková: Radí mi 

Poslankyňa vysvetľovala, že Gallo chodí na komisie zastupiteľstva, aj s kontrolórmi mestských častí. „Je súčinný pri pomoci kolegom. Aj ja som použila jeho rady, je to oprávnené navýšenie,“ hovorila Iľaščíková. Dodala, že po skončení pracovného pomeru kontrolór nedostáva žiadne odstupné.

Iľaščíková nedopriala mestskému kontrolórovi prvýkrát. V roku 2015 hlavnej kontrolórke mesta Hane Jakubíkovej po jej opätovnom nezvolení do funkcie navrhla odmenu vyše štyritisíc eur. Vtedy to zdôvodnila tým, že za šesť rokov pôsobenia vo funkcii Jakubíková nedostala žiadnu odmenu.

reklamná správa

Poslancovi Alfonzovi Halenárovi (nezávislý) zdôvodnenie Iľaščíkovej nestačilo. „Rád by som upozornil, že hlavný kontrolór vedel, aj za akých finančných podmienok prijíma funkciu,“ reagoval.

Pavol Gallo je hlavným kontrolórom mesta od januára 2016.foto na strane: veja
Pavol Gallo je hlavným kontrolórom mesta od januára 2016. foto: veja

Konflikt záujmov? 

Podľa neho sa hlavný kontrolór môže pre vopred schválenú odmenu dostať do konfliktu záujmov tým, že bude predkladať také správy, ktoré budú „pozitívne prijímané zastupiteľstvom“.

Ľubica Blaškovičová (nezávislá) priznala, že Gallo nebol jej voľbou, no teraz si myslí, že je jedným z najlepších, ktorých toto mesto malo. „Dobre sa s ním spolupracuje, s problémom vie byť nápomocný. Ak je takáto možnosť, oceniť prácu, rada zdvihnem ruku,“ povedala. 

Plat Galla je 2 300 eur. Za jeho odmenu hlasovalo 36 poslancov, proti bol len Halenár. Zdržal sa Gibóda a Jaroslav Polaček (nezávislý). 

Čítajte viac: poslanci

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím