13.09.17

Košičana uväznil hurikán

foto: tasr

Študent z Košíc si s kamarátmi nedobrovoľne predĺžil pobyt na Floride, cez ktorú sa prehnal tropický hurikán Irma. V meste ostali paralyzované všetky spôsoby dopravy vrátane letiska.

Tomáš Snopko, 21-ročný študent Technickej univerzity v Košiciach, strávil leto v USA. Za veľkú mláku sa dostal s dvomi kamarátmi pomocou podporného programu Work and Travel (Pracuj a cestuj). Po skončení brigády sa mladíci rozhodli navštíviť slnečné mesto Miami v štáte Florida. Aj keď vedeli, že sa tam môže prehnať tropická búrka, do Miami už mali rezervované lety. 

„Vo štvrtok minulý týždeň sme už čakali na lietadlo späť do Washingtonu, lenže všetky lety pre nepriaznivé počasie letisko zrušilo. Mali sme veľký problém sa vôbec dostať z letiska, autá ľudia vypožičali, preplnené autobusy a vlaky sa vypredali a taxíky neboli," spomína Tomáš.

Košičan Tomáš v hale evakuačného centra na miestnej strednej škole. foto: Tomáš Snopko
Košičan Tomáš v hale evakuačného centra na miestnej strednej škole. foto: Tomáš Snopko

Pomohli im miestni Slováci 

Zostali odkázaní len na seba, od úradov dostali minimum informácií a pokynov. „Iba nám oznámili, že si máme nájsť evakuačné centrum. Našťastie nás prichýlili dvaja Slováci z Rimavskej Soboty žijúci v Miami. V tzv. červenej zóne však nebolo bezpečné ostať," hovorí Tomáš. 

V piatok 8. septembra sa študenti presunuli do evakuačného centra v priestoroch strednej školy, kde sa zišlo zhruba 500 osôb. „Väčšinu ľudí v centre tvorili domáci a správali sa priateľsky. Priniesli si jedlo, vodu, matrace i postele. My sme nemali nič. Jedna rodina nám dala deku i jedlo," opísal situáciu Tomáš. 

Preplnené hotely v Miami

Stravu v centre mali trikrát denne v školskej jedálni. „Čas tu bežal veľmi pomaly, čo bolo najhoršie. Miestni ľudia si doniesli karty či notebooky. Všetci používali telefón, takže začal byť problém s nedostatkom elektrických zástrčiek na dobíjanie. Mohli sme len čakať," konštatuje Tomáš. „Svetlá sa na noc nezhasínali, takže sa nedalo ani spať. Pospali sme si iba pár hodín počas dňa," opisuje. 

Centrum opustili po troch strávených nociach v pondelok na obed a presunuli sa do hotela pri letisku. „Aj z hotela sme však museli v utorok odísť, keďže sme si už nevedeli predĺžiť pobyt. Všetky izby na najbližšie dni boli vypredané. Podobne to vyzerá vo všetkých hoteloch otvorených po hurikáne. Z utorka na stredu budeme musieť prespať na letisku." 

Po hurikáne Irma ostali v Miami popadané stromy, zaplavené ulice, poškodené autá i domy. foto: tasr
Po hurikáne Irma ostali v Miami popadané stromy, zaplavené ulice, poškodené autá i domy. foto: tasr

Lety postupne obnovujú

Z Floridy chcú odísť čo najskôr. Najbližší let do Washingtonu mali mať v stredu 12. septembra večer amerického času. Nádej na bezpečný návrat domov dodáva skutočnosť, že hurikán Imra je už za nimi a počasie v okolí Miami sa ustálilo.

Čítajte viac: pocasie

Struk
Zdieľať článok:

Novinársku kariéru odštartoval v roku 2014 ako regionálny redaktor v Gemeri pre denník Korzár a Týždenník MY. Dnes pôsobí v KOŠICE:DNES, venuje sa zaujímavostiam z Košíc a spravodajstvu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím