09.03.17

Košičania patria medzi najlepších expertov v robotike v Európe

Foto: sap

Rozhodlo sa o tom vo finále strednej Európy v súťaži First LEGO League (FLL), ktoré sa konalo cez víkend v bavorskom Regensburgu.​ Hoci sa finálového kola strednej Európy žiaci zúčastnili už po štvrtýkrát, do svetového sa dostali prvý raz. V konkurencii 24 tímov zo siedmich krajín si vybojovali účasť v kvalifikácii na svetový festival v americkom St. Louis, ktorý sa bude konať koncom apríla.

First Lego League je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 9-16 rokov. Zúčastňujú sa jej desaťtisíce detí na celom svete. Každý rok sú pre nich zadané nové misie. Úlohou žiakov je postaviť a naprogramovať roboty. Tie sú vyrobené zo stavebníc LEGO.  


Mnohoročné snaženie

Tím Talentum SAP sa  na túto striebornú priečku prebojoval spomedzi 955 tímov, ktoré sa  do súťaže tento rok prihlásili. „Sme nesmierne radi, že naše niekoľkoročné snaženie bolo takto vysoko ocenené. Ďakujem celému tímu za cieľavedomú prácu, ktorá teraz priniesla svoje ovocie,“ teší sa mentorka Talentum SAP Angelika Haneszová. V súťaži bojovali aj žiaci z Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Česka, Maďarska a Poľska. Slovákov predbehol len švajčiarsky tím. Do svetového finále sa zo stredoeurópskeho dostalo prvých päť tímov. 


Zaujali riešením

V rámci FLL sa súťaží v štyroch kategóriách – Robot Game, Robot Design, Team Work a Research Project. V súťaži dostali aj čiastkové hodnotenia. Najlepšie obstáli v poslednej kategórii so svojím riešením problému pri ochrane zvierat. Košičania priniesli zaujímavú myšlienku o tom,  ako zachrániť netopierov pri zatepľovaní budov, kde sú zamurované do škár. Projekt im umožňuje bezpečný únik z trhlín bytoviek. Slová poroty: „Nebolo pochýb, kto vyhrá túto kategóriu,“ rezonujú doteraz v ušiach žiakov Talentum SAP.

Druhé miesto získali v  tímovej práci, kde sa kladie dôraz na programátorské a konštrukčné úlohy. V rámci tejto kategórie riešia úlohy pomocou Lego robotov v určený čas. A to priamo pred očami poroty. Tu sa preukáže úroveň tímovej spolupráce a tiež aj to, ktoré tímy sa pripravovali samostatne a ktoré za výraznej pomoci svojich dospelých pomocníkov.


Skúsenosti do budúcna

Vyrovnaný výkon vo všetkých štyroch kategóriách im v súčte vyniesol strieborný stupienok v celkovom hodnotení. Okrem nich sa stredoeurópskeho finále v Nemecku zúčastnil aj ďalší slovenský zástupca, tím IT-PRO-BESST z Trnavy. Ten sa celkovo umiestnil na desiatom mieste. 

Ako nám prezradil predstaviteľ Nadácie Talentum Zoltán Hanesz, o vecné trofeje sa na medzinárodnej úrovni nesúťaží. Mladí ľudia však získajú  skúsenosti v tímových projektoch, aké bežne študent nezíska. Nevylučuje však, že títo talenti môžu vďaka projektu získať nejakú spoluprácu: „Takže prakticky to znamená skôr prestíž a referencie,“ dodáva predstaviteľ Nadácie Talentum, ktoré podľa neho pomôžu žiakom  pri zostavení životopisu. 
 

Umiestnenia tímu Talentum SAP
Research projekt – 1. miesto
Team Work – 2. miesto
Celkovo – 2. miesto


Foto: sap

Čítajte viac: sutaz

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím