01.04.19

V Košiciach si o nej dokázali vytvoriť vlastný názor, hovorí o Čaputovej Košičan z Progresívneho Slovenska

zdroj: TASR

Zuzana Čaputová v prezidentských voľbách kandidovala ako podpredsedníčka Progresívneho Slovenska (PS). Po prvom kole sa straníckej funkcie vzdala a dodala, že v prípade víťazstva nebude ani radovou členkou politického hnutia. Mimoparlamentná strana má svoju „miestnu bunku“ aj v Košiciach. Zastupuje ju 32–ročný právnik Filip Gaál. Denník KOŠICE:DNES mu položil niekoľko otázok.

Košičan Filip Gaál je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska.   foto: archív FG
Košičan Filip Gaál je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska. Foto: archív FG

Strávili ste noc vo volebnom štábe Čaputovej v Bratislave. Aká tam bola atmosféra?
Vynikajúca. Veľa dobrých a obetavých ľudí sa stretlo pod jednou strechou. Samozrejme, s postupným zverejňovaním predbežných výsledkov boli naladení stále viac pozitívnejšie.

Čo bol pre vás najsilnejší moment?
Určite emotívna ďakovná reč pani Čaputovej. 

Očakávali ste takýto výsledok druhého kola? 
Veľmi som si to želal. Dobrovoľníci, aj tím Čaputovej odviedli veľký kus skvelej práce, ale určitá dávka neistoty tam bola stále. Bolo veľmi dôležité, aby sme zostávali nohami pevne na zemi.

Čo považujete za základné dôvody úspechu Čaputovej?  
Zuzana je autentická a úprimná žena, do ktorej ľudia vložili svoju dôveru. Myslím, že v dnešnej dobe potrebujú začať politikom veriť a Zuzana je takou osobou. Priviedla do politickej debaty slušnosť a pokoj, čo dokázali voliči na celom Slovensku oceniť. 

Čo hovoríte na volebný výsledok prezidentských volieb v Košiciach, kde v prvom aj druhom kole jasne vyhrala?   
Zuzana mala v Košiciach veľmi dobrú poznateľnosť. Košičania si o nej dokázali vytvoriť vlastný názor aj vďaka osobným stretnutiam a diskusiám, ktoré sa stretli s veľmi pozitívnym ohlasom.

V kampani sa objavili názory, že je vzdialená východnému Slovensku a jeho problémom. Mimo veľkých miest v tomto regióne dominoval Šefčovič, v prvom kole aj Harabin...
V kampani sa Zuzana venovala, samozrejme, aj východu. Jej odkaz a program sa však v menších obciach mohol šíriť pomalšie. Silná antikampaň tu možno rezonovala viac, než v iných častiach Slovenska, čo mohlo mať za následok slabšie čísla. Každopádne sa Zuzana snažila osloviť všetkých občanov Slovenska naprieč celým spektrom. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Aký bude mať volebný úspech Čaputovej vplyv na budúcnosť hnutia Progresívne Slovensko (PS)?   
To ukáže až čas. Čaká nás veľmi veľa práce a po prezidentských voľbách sa musíme začať sústreďovať na ďalšie výzvy, ktoré pred nami stoja. Najbližšie nás v máji čakajú voľby do európskeho parlamentu, kde sme svoje sily spojili so stranou SPOLU.

Kedy ste sa vy stali členom PS a prečo?  
Som zakladajúcim členom, v hnutí som od samého začiatku. Ešte v občianskom združení Progresívne Slovensko som stretol veľa skvelých ľudí, ktorí dokážu ponúknuť Slovensku veľmi veľa. Chcel som byť pri tom a pomáhať im. Zuzana Čaputová je toho dôkazom. Navyše, verejné dianie ma vždy zaujímalo.

Šefčovič sa v Košiciach výrazne zlepšil, Čaputová aj tak jasne vyhrala

Viac k téme

31.03.19
Šefčovič sa v Košiciach výrazne zlepšil, Čaputová aj tak jasne vyhrala

Sú vytvorené košické regionálne štruktúry PS? 
Samozrejme. Naše štruktúry máme zadefinované v stanovách hnutia. Tie sa tvorili pri spoločných diskusiách budúcich členov hnutia. V Košiciach máme niekoľko desiatok členov a stále posilňujeme naše rady. Venujeme sa občianskemu aktivizmu, cez našich zástupcov v zastupiteľských zboroch mestských častí Košíc sa podieľame aj na komunálnej politike. 

Kto sa môže stať členom hnutia? 
Každý, kto si podá elektronickú prihlášku, ktorú nájde na našej internetovej stránke a úspešne prejde schvaľovacím procesom. K tomu je potrebné odporúčanie za člena iným členom a následne schválenie predsedníctvom hnutia.

V Košiciach má Kancelária prezidenta republiky zriadené regionálne pracovisko. Máte nejaké informácie o jej ďalšom fungovaní alebo o tom, kto by ju mohol riadiť? 
O týchto skutočnostiach zatiaľ nemám informácie. Personálne zloženie agendy kancelárie prezidenta je plne v rukách pani Čaputovej. Za seba môžem iba skromne povedať, žeby ma potešila aktívna kancelária prezidentky v Košiciach.

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím