17.09.19

Košice a Bratislavu spoja diaľnicou prví Maďari

foto: tasr
Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora
Zdieľať:

Európska únia poskytne 552,6 milióna eur na dostavbu diaľnice M 30 medzi mestom Miškolc a hraničnou obcou Tornyosnémeti, ktorá je 25 kilometrov od Košíc.

Investíciu z kohézneho fondu oznámila Európska komisia. Stavebné práce na 60-kilometrovom úseku autostrády, ktorého súčasťou je 48 mostov, by mali byť hotové vo februári 2022. 

Eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics povedal, že toto dlho očakávané cestné spojenie bude priamym prínosom pre asi milión obyvateľov župy Borsod-Abaúj-Zemplén a zabezpečí im rýchlejšie, bezpečnejšie a pohodlnejšie cestovné podmienky.

„Maďarsko aj Slovensko budú ťažiť z pozitívnych vedľajších účinkov lepšej konektivity, pokiaľ ide o pracovné miesta, rast, cestovný ruch a obchod,“ opísal Navracsics.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Napojí sa na R4 

Približne o dva roky tak bude možné cestu medzi Košicami a hlavným mestom Slovenska prejsť výhradne po diaľnici. A to s výnimkou dvoch krátkych slovenských úsekov cez maďarské územie. 

Diaľnica pri Tornyosnémeti sa totiž napojí na našu rýchlostnú cestu R4 z Košíc do Milhoste, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 2013. Maďari tiež sľubujú, že do jari 2020 rozšíria na štyri pruhy rýchlocestu k slovenskému hraničnému priechodu Rajka, odkiaľ vedie diaľnica D2 do Bratislavy. 

Týždenník Trend informoval, že diaľnicu M30 na našu južnú hranicu dobudujú v troch fázach. Prvý úsek z Miškolca do obce Szikzsó postaví dcéra rakúskej firmy Strabag, druhý úsek do Encsu francúzska skupina Colas. Posledných 22 kilometrov do pohraničného Tornyosnémeti získalo konzorcium domácich firiem Hódút a Duna Aszfalt. 

reklamná správa

U nás meškajú 

Termín dostavby súvislej slovenskej diaľnice medzi našimi dvoma najväčšími mestami je pritom stále v nedohľadne. Opakovane sa posúva prakticky od roku 1990. 
Súčasný minister dopravy Arpád Érsek (Most-Híd) odhaduje dokončenie na rok 2026. Viaceré úseky na severe krajiny však už teraz z rôznych dôvodov výrazne  meškajú. 

No ideálna nebude ani cesta z Košíc do Bratislavy cez Maďarsko. Problémom je najmä preťažená diaľničná sieť v okolí Budapešti. Počítať treba aj s nákladmi na dve diaľničné známky. Maďarská na rok stojí 129 eur. 

Krátky prihraničný úsek v dĺžke 1,7 kilometra spájajúci obec Tornyosnémeti a hranicu so Slovenskom otvorili ešte v januári 2018. Stál 14,1 milióna eur bez DPH. 

Súčasť Via Carpatia 

Štátny tajomník maďarského ministerstva hospodárstva Róbert Homolya vtedy povedal, že výstavba bude pokračovať tak, aby do roku 2022 bol hotový celý maďarský úsek cesty Via Carpatia. 

Ide o európsku dopravnú sieť, ktorá spája Baltské more s Čiernym a Egejským morom. Slovensko má túto eurodiaľnicu potiahnuť z Prešova po plánovanej rýchloceste cez Svidník na hranicu s Poľskom.

(TASR, ROK) 

reklamná správa

Čítajte viac: doprava

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím