07.07.19

Východné Slovensko zasiahla silná búrka s krúpami

Foto: Julián Lukáčik

AKTUALIZOVANÉ 19:35 

Predpovede meteorológov sa naplnili. Intenzívný lejak opäť zasiahol východné Slovensko. Búrka bola sprevádzaná prívalovými zrážkami, na niektorých miestach aj silným nárazovým vetrom a taktiež krúpami. 

Sociálnymi sieťami sa šírili fotografie, ale aj videá. Dážď vyčíňal v Kavečanoch, Družstevnej pri Hornáde, Budimíre, v obci Sokol, Nová Polhora, Kostoľany nad Hornádom i v niektorých lokalitách mesta Košice. 

Družstevná pri Hornáde. Foto: Andrea Orosová
Družstevná pri Hornáde. Foto: Andrea Orosová
Foto: Reprofoto Dopravný servis KE, KS/ Martin Hrabovcak
Budimír - Zelený dvor. Foto: Reprofoto Dopravný servis KE, KS/ Martin Hrabovcak
Družstevná smer Košice. Foto: Dopravný servis KE,KS/Marek Paločko
Družstevná smer Košice. Foto: Dopravný servis KE,KS/Marek Paločko
Kavečany. Foto: Julián Lukáčik
Kavečany. Foto: Julián Lukáčik
Kavečany. Foto: Julián Lukáčik
Kavečany. Foto: Julián Lukáčik

 

Šoféri sú už po búrke z 27. júna opatrní a preventívne svoje auto skrývajú, alebo iným spôsobom chránia pred poškodením. Búrka vtedy dosahovala veľkú silu a priniesla extrémne krupobitie.

OC Galéria, preplnené autami. Foto: Dopravný servis KE, KS
OC Galéria, preplnené autami. Foto: Dopravný servis KE, KS

Výstraha trvala do večera

„S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 - 40 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 20 - 30 m/s (70 - 110 km/h). Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ varovalo SHMÚ na svojom webe.

Výstraha platila od 13-tej až do 18-tej hodiny, búrky mohli byť sprevádzané aj krúpami s priemerom viac ako 2 cm, ktoré predstavovali nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Na východe Slovenska hrozia silné búrky, voda môže zatopiť pivnice či podjazdy

Viac k téme

07.07.19
Na východe Slovenska hrozia silné búrky, voda môže zatopiť pivnice či podjazdy
 

Hasiči museli pomáhať v 14 prípadoch
Košickým krajom sa v nedeľu popoludní prehnala búrka, hasiči museli zasahovať na viacerých miestach. Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach pre TASR uviedol, že dohromady zaevidovali za viac ako hodinu 14 žiadostí o pomoc.
„Začalo sa to okolo 15. hodiny a väčšinou išlo o popadané stromy a poškodené strechy v dôsledku krupobitia. Nič vážnejšie sa však nestalo,“ ozrejmil operačný dôstojník. Dodal, že najviac zásahov bolo v okrese Košice-okolie, dvakrát hasiči zasahovali napríklad v Rozhanovciach, problémy boli aj v obciach Vajkovce, Košické Olšany, Kostoľany či Kecerovce. „Ďalej sme mali hlásené výjazdy v obciach Hatalov v Michalovskom okrese, Dvorianky v okrese Trebišov a tiež v košickej mestskej časti Kavečany,“ konkretizoval operačný dôstojník. 
Dodal, že momentálne sa už situácia upokojila a žiadne nové výjazdy v súvislosti s počasím hlásené nemali. (TASR)

reklamná správa
 

/ ROČ
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím