13.04.16

V Košiciach predstavili unikátny slovník

Novú knižnú publikáciu - Anatomický slovník slávnostne uviedli do života včera v Košiciach.

Netypickou je jeho autorská zostava, keďže zo štvorice tvorcov sú traja filológovia. Na publikácii sa podieľali anatóm Ján Danko z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach a filológovia František Šimon z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, Jozefa Artimová z Masarykovej univerzity v Brne a Martin Zborovjan z UVLF.

"Už zloženie autorského tímu tvoreného z troch štvrtín filológmi napovedá, že táto publikácia je iná ako doteraz vydané anatomické slovníky. Zámerom autorov, ktorí na tomto unikátnom slovníku pracovali viac rokov, bolo dať dôraz na filologickú stránku knihy," informovala TASR za UVLF Natália Novotná. Dielo vydané vydavateľstvom Osveta v Martine za prítomnosti hostí slávnostne pokrstili rektori UVLF a UPJŠ Jana Mojžišová a Pavol Sovák.

Informácie v Anatomickom slovníku sú obsiahnuté v troch hlavných častiach, a to terminologickej, gramatickej a historickej. Tá posledná je snáď najoriginálnejšou časťou, pretože len málokde a veľmi prácne by sa čitateľ dopátral k pôvodu názvov štruktúr. Nájde tu autora štruktúry, rok vzniku a dielo, v ktorom sa názov štruktúry vyskytol prvýkrát. K dispozícii boli dosiaľ viaceré anatomické slovníky, ale neobsahovali informácie z pohľadu histórie vzniku anatomických názvov. "Anatomický slovník iste poslúži všetkým lekárom - humánnym a veterinárnym, študentom humánnej a veterinárskej medicíny, ale aj študentom farmácie a zdravotníckych odborov na lekárskych fakultách a bakalárskych smerov na veterinárskej univerzite, ako aj všetkým záujemcom o anatomickú terminológiu," uviedla Novotná.

 

(TASR)
Ilustračné foto: Veronika Janušková

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím