20.11.19

Košická Tepláreň predstavila investíciu za 35 miliónov eur

Foto: Veronika Janušková

Tepláreň Košice (TEKO) uviedla do prevádzky novú technológiu na kombinovanú výrobu elektriny a tepla za 35 miliónov eur. Podľa predsedu predstavenstva TEKO Ladislav Kocha sa celkový objem prostriedkov investovaných do ekologizácie, modernizácie a optimalizácie riadenia teplárne týmto navýši na sumu vyše 150 miliónov eur. 

Podľa šéfa teplárne chcú zachovať adekvátnu cenu za teplo, ktorá je jednou z najnižších na Slovensku.

Ambíciou Ministerstva hospodárstva je postupné odstraňovanie uhlia z výroby tepla a elektrickej energie. „V tomto prípade sa zníži podiel uhlia na výrobe elektriny a tepla z 880-tisíc ton na 130-tisíc ton. Táto investícia ušetrí 30-tisíc ton oxidu uhličitého ročne, čo pri dnešných cenách predstavuje ušetrených asi 750-tisíc eur,“ uviedol minister hospodárstva P. Žiga.

Štyri nové plynové motory

Investícia mení princíp fungovania jedného z dvoch technologických celkov – TEKO I. Päťdesiatročná technológia založená na spaľovaní uhlia nebola ekologicky ani technicky dlhodobo únosná. TEKO I tvorili pôvodne dva parné kotly. Od novej vykurovacej sezóny budú potrebu tepelného a elektrického výkonu zabezpečovať štyri nové plynové motory.

„Ich výstavba na vysokoúčinnú kombinovanú výrobu tepla a elektriny je dôležitým míľnikom v histórii spoločnosti. Spája zvyšovanie energetickej účinnosti a znižovanie emisií znečisťujúcich látok,“ uviedol predseda predstavenstva Teplárne Košice Ladislav Koch.

Začali v roku 2014

Projekt sa začal v roku 2014 prípravou projektovej dokumentácie. Rok na to vyriešila tepláreň financovanie projektu formou úveru z banky. V roku 2017 verejným obstarávaním vybrala z troch ponúk rožňavskú spoločnosť ENERGYCO, s.r.o. Dielo bolo realizované v rokoch 2018 až 2019.

Nové technologické zariadenie vybudovali v priestore medzi uhoľnou skládkou a starým objektom horúcovodnej uhoľnej kotolne, ktorý bol nevyužívaný. Motory po zavedení do ostrej prevádzky fungujú jednotlivo i spolu, podľa potrieb. Zodpovednosť za nepretržitú a bezpečnú prevádzku zariadenia nesie dodávateľ počas nasledujúcich 60 mesiacov.

Čo sa zmení po výstavbe plynových motorov?
• Vzrastie výroba elektriny vplyvom odlišnej technológie -tisíc ton ročne, 
• Zmení sa palivový mix z pôvodného pomeru 80% uhlie ku 20% plyn na 60% uhlie ku 40% plyn, 
• Znížením spotreby uhlia dôjde k úspore cca 30-tisíc ton CO2.


Foto: Veronika Janušková 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím