31.01.19

Košické mestské zastupiteľstvo schválilo zmenu VZN o parkovaní

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Jediným bodom štvrtkového mimoriadneho mestského zastupiteľstva bola novela všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o parkovaní. Zmeny schválili poslanci bez problémov.

Ako zdôraznil primátor Košíc Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS), v spore s predchádzajúcim prevádzkovateľom parkovacieho systému firmou EEI sa súkromná spoločnosť snaží právnymi krokmi zneistiť Košičanov a vyvolať v nich dojem právnej neistoty. Prijímaná novela im má priniesť väčšiu istotu a komfort pri parkovaní.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Predčasné hlasovanie?

Poslanec Miloš Ihnát (nezávislý) na rokovaní zdôraznil, že zmena VZN je predčasná. „Je tu neodkladné opatrenie súdu, je tu exekúcia. Myslím, že najprv by sa malo rozhodnúť o nich, až potom by sme mali prijímať zmeny VZN. Sú to dobré veci, súhlasím s každou z nich, ale som presvedčený, že ich schvaľujeme v zlom čase, predčasne,“ tvrdil M. Ihnát.

Jeho kolega Ján Jakubov (Smer) zasa upozornil, že viacerí renomovaní právnici si na rozdiel od vedenia mesta nemyslia, že VZN platné len na území mesta je nadradené opatreniu vydanému súdom s celoštátnou pôsobnosťou. Rovnaký názor mala aj poslankyňa Zuzana Slivenská (nezávislá).

Veci stoja na súde

Primátor Polaček vyjadril presvedčenie, že zmeny v prospech Košičanov poslanci odhlasovať môžu. „Pri spomínanej exekúcii podávame odvolanie, ktoré má odkladný účinok. Sťažnosť sme podali aj proti neodkladnému opatreniu. Vec stojí na bratislavskom súde. Keby rozhodoval rýchlejšie, mohli sme sa skôr pohnúť ďalej. Napriek všetkému sa však stále snažíme o dohodu s EEI.“

S viacerými zmenami - napríklad výrazné zlacnenie rezidentských kariet pre obyvateľov centrálnej mestskej zóny, alebo zavedenie takzvaných návštevníckych kariet -  prišiel poslanec Ján Djordjevič (nezávislý). Poslanecký zbor ich však neschválil.

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

Lístok za oknom 

Medzi najpodstatnejšie prijaté zmeny patrí uznanie parkovacích kariet, ktorých platnosť si nechali predĺžiť ich majitelia v priebehu minulého roka, keď mala parkovací systém v správe EEI.   

Držitelia však musia tieto karty umiestniť za predné sklo auta tak, aby sa dali prečítať všetky údaje o vozidle. Ak je niekto držiteľom len elektronickej karty, má umiestniť za predné sklo doklad o uhradení príslušného poplatku.

Ani v prípade platby za krátkodobé parkovanie v parkovacích automatoch nehrozí vodičom pokuta. Lístok si však opäť musia dať za predné okno auta. „Automaty zatiaľ prevádzkuje firma EEI a my nemáme prístup do ich databáz. Pre policajta je práve lístok za oknom dôkaz, že vodič si parkovanie zaplatil, iné preukázanie platby zatiaľ neexistuje. Pri rokovaniach sa usilujeme dosiahnuť, aby nám EEI databázy sprístupnila,“ komentoval situáciu primátor. 

Zrušili prirážku 

Ďalšou novinkou je možnosť zaplatiť parkovné na platených parkoviskách len za pol hodiny. EEI to neponúkala. Ako pripomenul primátor, mesto tak vychádza v ústrety tým motoristom, ktorí potrebujú v centre len na niekoľko minút niečo vybaviť. Namiesto základnej hodinovej sadzby teda zaplatia len polovicu ceny. 
Pozitívnou zmenou je pre Košičanov aj zrušenie 20-percentnej prirážky pri platení parkovného formou SMS správy. Zmeny prijali poslanci výraznou väčšinou hlasov.

Najvýznamnejšie prijaté zmeny:
- ruší sa prirážka 20 percent pri platbe prostredníctvom SMS
- mesto bude akceptovať aj pôvodné karty vydané EEI do 31. decembra 2018
- čas základnej úhrady parkovného sa skracuje na polovicu, z jednej hodiny na 30 minút
- počas sobôt už nebude potrebné platiť za parkovanie na platených parkoviskách v rezidentských lokalitách a na záchytných parkoviskách pri OC Merkúr, na Festivalovom námestí, pri Jumbo centre, v okolí Angels arény a na Južnej triede.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím