11.04.19

Košickí gymnazisti opäť zabodovali! Vymysleli unikátnu pomôcku na učenie sa R

foto: JA Slovensko

Košickí gymnazisti z Trebišovskej ulice majú vynikajúce a inovatívne nápady. Potvrdili to aj na 24. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v Bratislave, v ktorom obhájili víťazstvo v kategórii SAP Produkt pre 21. storočie.

Kým vlani uspeli s projektom SAFE STEP, ktorý pomocou dvoch svetelných stĺpov pri priechode upozorňoval vodičov na chodcov, tento rok ich JA Firma Invicta zvíťazila s produktom LogoR – logopedickou pomôckou, ktorá uľahčuje učenie sa správnej výslovnosti hlásky R a postúpili aj do májového TOP Finále JA Firiem.

Ako informoval Jozef Šuran zo SAP Slovensko, hľadali projekt, ktorý rieši zvolený problém netradičným spôsobom. Inovatívne a zároveň so zapojením moderných technológií. 

Mladí Košičania ich splnili najlepšie. „Majú biznis plán, ktorý vychádza z prieskumu trhu. Našli na ňom dieru, vytvorili unikátny produkt a presne vedia, ako by ho chceli ďalej zdokonaľovať. Zaujímavé bolo aj využitie napríklad 3D tlače pri výrobe, nehovoriac o výborne zvládnutej prezentácii, ktorá tiež zohrala pri našom rozhodovaní dôležitú úlohu,“ doplnil ho Bruno Bartoš, druhý porotca zo spoločnosti SAP Slovensko.

Foto: JA Slovensko
Foto: JA Slovensko

Čo je LogoR? 

LogoR je postavený na princípe stimulácie správneho pohybu jazyka pri vyslovovaní hlásky R. Ako totiž ukázal prieskum až tretina detí vo veku 4 – 6 rokov trpí rotacizmom, ľudovo nazývaným ráčkovanie.

Pomocou LogoR môžu trénovať správne R-ko kedykoľvek. Stačí, ak si jeho drevenú paličku vložia pod jazyk a jej kmity pomáhajú jazyku stimulovať správny pohyb a tým aj dosahovať čoraz lepšiu výslovnosť.

„Rovnaký princíp využívajú aj logopédi, tých je však len niekoľko a samozrejme nemôžu s deťmi trénovať napríklad doma. Pôvodnú predlohu, ktorou bol detský mixér, sme nahradili vlastným dizajnom vytvoreným pomocou technológie 3D tlače, plánujeme ho však ďalej zlepšovať. Mechanizmus tvorí elektromotorček poháňaný 9-voltovou baterkou, ktorý sa prostredníctvom vnútorného mechanizmu stará o kmitanie drevenej paličky.“ vysvetlili počas prezentácie autori nápadu. 

JA Firmy sú výsledkom programu, ktorý organizuje nezisková organizácia JA Slovensko. Študenti si v rámci neho zakladajú skutočné firmy, aby si vyskúšali radosti i strasti podnikania a prešli si životným cyklom produktu od myšlienky až po jeho úspešnú prezentáciu. Vyvrcholením programu je JA Veľtrh podnikateľských talentov. Na tohtoročnom veľtrhu sa v Bratislave o ocenenie vo viacerých súťažných kategóriách uchádzalo takmer 80 tímov zo stredných i základných škôl, ktorých hodnotilo 32 porotcov, vrátane odborníkov zo SAP. 

reklamná správa

(OK)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím