22.03.17

Košickí gymnazisti vyrábajú kávu na zjedenie

Foto: Tomáš Peľak

Študenti košického gymnázia na Poštovej ulici vymysleli kávovú zmes na jedenie. Inšpirovali ich ľudia, ktorí potrebujú rýchlo doplniť kofeín, ale nemajú čas si obľúbený nápoj vypiť. 

Gymnazisti sa už tradične zapájajú do programu aplikovanej ekonómie zastrešený neziskovou organizáciou Junior Achievement Slovensko. Tentokrát na projekt založili vlastnú
študentskú firmu Assum.

„Ľudom najviac chýba čas. Vymysleli sme preto kávovú zmes na jedenie, šetrí čas, financie a dodá rýchlo a chutným spôsobom energiu“, vysvetlila študentka Viktória Jacková.

Kávu ponúkajú v troch príchutiach: natural, kokos a karamel. Odporúčaná dávka, ktorú môžete zjesť, je jedno 35-gramové balenie denne. Výbornú chuť docielili spojením kvalitnej praženej kávy, ryžového sirupu, sušeného mlieka a stévie. 

Kávové „cukríky“ sa dajú kúpiť vo vybraných kaviarňach.
Kávové „cukríky“ sa dajú kúpiť vo vybraných kaviarňach.

Prírodné suroviny 

„Výhodou nášho produktu je chuť, prírodné suroviny, a zaručenie rovnakého účinku energie, ako pri vypití klasickej kávy,“ povedala študentka Zuzana Tokarčíková.

Produkt si vyrábajú sami v jedálni na Moyzesovej ulici. Museli si vybaviť zdravotné preukazy a prejsť dlhou cestou, aby kávová zmes chutila tak, ako chceli. 

„Mali sme záujem spolupracovať s nemenovanou kaviarňou v Košiciach. Odmietli nás so slovami, že je to nákladné“, tvrdila Tokarčíková. 

Cena jedného balenia je 3,50 eura. Študentom sa ich zatiaľ podarilo predať stotridsať. Objednať sa dá na internetovej stránke študentskej firmy alebo kúpiť vo vybraných košických kaviarňach.

Majú na to rok 

Cieľom projektu je viesť študentov k podnikaniu. Ich spoločnosť funguje ako každá iná firma na trhu. Jediným rozdielom je časové obmedzenie existencie. „Tretiaci majú rok na to, aby vymysleli pre svoju firmu produkt a predali akcie v hodnote 500 eur. Následne vypracujú podnikateľský plán a produkt predávajú,“ vysvetlila Eva Wolfová, učiteľka a garantka predmetu.

Minulý rok sa študenti s projektom Irdify One, v ktorom vyrábali bezdrôtový diaľkový ovládač vo forme súčiastky, stali víťazmi celoslovenského kola súťaže študentských spoločností. Postúpili na majstrovstvá Európy, kde získali druhé miesto. 

(JH)
Foto: Tomáš Peľak

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím