05.09.17

Košickí šoféri: Aupark spoplatnenie nezvládol

foto: Veronika Janušková

Od prvého septembra Aupark vyberá peniaze za pobyt v parkovacích priestoroch pod obchodným centrom. Aj keď plánované zmeny avizoval už koncom leta, pri rampách panoval hneď v prvý pracovný deň septembra zmätok.

Úvod pracovného týždňa so sebou priniesol novinku v centre mesta, ktorá mnohých košických šoférov prekvapila. Pri vychádzaní z podzemného parkoviska viacerých vodičov zarazilo, keď ich rampa odmietla vypustiť von. Doteraz bolo parkovanie počas pracovných dní v podzemí do dvoch hodín zdarma, od začiatku septembra však majú zákazníci len 20 bezplatných minút, za dlhší pobyt si už musia priplatiť 30 centov za prvú aj druhú hodinu.

Zmeny pocítili až pri rampe

O chystaných zmenách sa väčšina košických vodičov dozvedela až na mieste pri pokuse opustiť obchodný dom. „Žiadne oznámenie o spoplatnení som si cestou z parkoviska ani naspäť nevšimla. Musela som teraz nechať auto pred rampou a odkráčať  k terminálu. Prvý nefungoval, tak som išla k okienku, kde som zaplatila. Ľudia v autách stojacich za mnou už boli nervózni a navzájom na seba trúbili,“ opisuje 34-ročná Košičanka Jana.

Nespokojný ostal aj miestny vodič Mário. Ten síce o plánovaných zmenách dopredu vedel, no výrazné dopravné komplikácie v prvý deň spustenia nečakal. „Pri schodoch ku garážam stáli ľudia rozdávajúci letáčiky, kde informovali, že za parkovanie sa už platí. To akosi nepomohlo, na parkovisku sa začali aj tak tvoriť kolóny a zápchy,“ hovorí Košičan.

Predísť komplikáciám pri opustení parkoviska malo štrnásť platobných terminálov. Mário doplnil, že videl viacero terminálov nefunkčných. „Vedenie centra prvý deň spoplatnenia rozhodne nezvládlo,“ dodal.

reklamná sprava

Make-up z Československa opäť dobýja Ameriku

Legendárny Dermacol Make-up Cover objavili najúspešnejší americkí blogeri

Zistite viac

Bojkot centra

Podľa názorov niektorých obyvateľov mesta došlo vyberaním parkovného k porušeniu verejného prísľubu, ktorý vyslovil predchádzajúci majiteľ. Súčasný vlastník New Europe Property Investments (NEPI) v predchádzajúcich vyjadreniach uviedol, že sľubmi bývalých majiteľov sa necíti byť viazaný.

Aj pre to a nešťastne nastavenej parkovacej politike v meste sa rozhodla časť Košičanov 4. septembra bojkotovať obchodný dom. Iniciátor tichého protestu Marián Pilát uviedol, že zmeny zo strany Auparku sú len odpoveďou na parkovací chaos v Košiciach. Protestnú udalosť cez sociálnu sieť aktívne podporilo 650 ľudí. Tí sa na znak nesúhlasu rozhodli v pondelok neprísť do obchodného centra.

O reakciu k dopravným komplikáciám počas prvého dňa spoplatnenia podzemného parkoviska redakcia KOŠICE:DNES požiadala vedenie Auparku. 

Návyky vodičov sú ešte veľmi silné

K pondelkovému dopravnému chaosu počas dopravnej špičky sa vyjadril Marcel Boroš, riaditeľ Auparku Košice. 

Nepriaznivá situácia na parkovisku podľa neho súvisí so začiatkom školského roka. „Druhým dôvodom náporu bol fakt, že po piatich rokoch sú ľudia zvyknutí na určitý platobný systém a na základe naučených zvyklostí konajú intuitívne. Napriek vysokej miere informovanosti o zmenách, ktoré sme v obchodnom centre zabezpečili, sa stáva, že zákazník zabudne zaplatiť a rampa ho kvôli nedoplatku nepustí von z parkoviska,“ vysvetľuje Boroš. „Predpokladáme, že v priebehu týždňa sa systém zabehne a situácia sa ustáli.“

 

Patrik Struk

Čítajte viac: parkovanie aupark

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím