05.12.17

Košickí vedci objavili prelomový materiál

foto: Veronika Janušková

Lacné, dostupné a nenáročné riešenie pre športovcov i ľudí s problémovými kĺbmi môže v dohľadnej dobe priniesť výsledok spolupráce vedeckých tímov z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach a Ústavu materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Experimentálnou štúdiou, ktorej výsledky predstavili v utorok na pôde UVLF, dosiahli, že ich špeciálne vytvorený biomateriál významne pomôže pri problémoch s poškodenou chrupkou v kĺboch.

Zjednoduší operácie

Autormi novej metódy ošetrenia porúch kĺbovej chrupky sú Ľubomír Medvecký zo SAV a Ján Danko z UVLF. Medvecký hovorí, že ich vynález uľahčí nielen hojenie, ale aj zníži počet nutných operácií: „V tejto fáze výskumu dokáže tento materiál podporiť tvorbu chrupkového tkaniva veľmi podobného tomu pôvodnému. “ 

Teraz potrebujú realizovať klinický výskum s humánnou medicínou a ortopédmi. „Za optimálnych podmienok je reálne použitie v praxi možné do dvoch rokov,“ informoval Danko.

Spoluautor Ľubomír Medvecký predstavuje vynález, ktorý mení budúcnosť liečby chrupky. foto: Veronika Jaušková
Spoluautor Ľubomír Medvecký predstavuje vynález, ktorý mení budúcnosť liečby chrupky. foto: Veronika Jaušková

Riešenie bolestivých kĺbov

Podľa Maroša Vargu, vedúceho lekára Športartrocentra z Nemocnice Košice-Šaca, sa nový implantát využije hlavne u športovcov a ľudí v staršom veku, ktorí majú s kĺbmi pravidelné problémy. „Okrem prirodzeného obnovenia chrupky je jeho ďalšou výhodou aj tvárnosť,“ priblížil Varga. Dodal, že pre pacientov je dobrou správou aj jeho cena. V porovnaní s doterajšou liečbou má byť až desaťnásobne nižšia.

Dlhovekosť materiálu ešte testujú

Súčasťou prezentácie novinky bola aj demonštračná operácia ošípanej. Veterinárny ortopéd Zdeněk Žert z UVLF ukázal, ako do poškodeného kĺbu vložili centimetrový implantát, ktorý v priebehu ďalších dvoch až troch mesiacov miesto zhojí.

Žert, ktorý pracuje na Klinike chorôb koní, vidí využitie aj u zvierat, ktorým sa kĺby zdeformovali zlým chovom či úrazmi. „Použitím nového biomateriálu sa napríklad kone s poškodenými chrupkami môžu vrátiť do športu alebo atletickej aktivity.“ Pri aplikovaní u ľudí sa musia ešte vysporiadať s hlavnou námietkou oponentov ich experimentov, ako dlho ich implantát vydrží. „Prišli sme na niečo prelomové, ale je potrebnej ešte veľa práce,“ pripustil Žert.  

Operatér Zdeněk Žert demonštračne vložil implantát do poškodeného kĺbu ošípanej. 	foto: na strane Veronika Janušková
Operatér Zdeněk Žert demonštračne vložil implantát do poškodeného kĺbu ošípanej. foto: Veronika Janušková
foto: veja
foto: veja

Vlastnosti nového biomateriálu

  • vďaka tvárnosti vyplní defekt akéhokoľvek tvaru a rozmeru
  • problémové miesto sa zahojí novou, takmer zhodnou chrupkou dvakrát rýchlejšie než pri doterajšej liečbe 
  • imunitné bunky (pokusných zvierat) biomateriál neodmietajú

Čítajte viac: veda

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím