18.04.17

KOSIT skupuje konkurenčné firmy. Tender na akcie mesta nie je prekážkou

Foto: Veronika Janušková

Počas prebiehajúcej súťaže na akcie mesta KOSIT rozširuje svoje aktivity na východnom Slovensku.

Spoločnosť, ktorá má v Košiciach monopol na zber a likvidáciu odpadu, získala skládky tuhého komunálneho odpadu v Hanušovciach nad Topľou a vo Veľkých Ozorovciach, ako aj prekladisko odpadu v Cemjate pri Prešove.

KOSIT ich prevzal tak, že cez spoločnosť TMHC nadobudol 66,18 percent akcií vo firme OZÓN Hanušovce, 63,75 percentný podiel vo firme OZOR a 90 percent akcií vo firme DUTEKO. Všetky spoločnosti boli spojené s prešovským podnikateľom Miroslavom Remetom. 

Do ich výkonných a kontrolných orgánov boli vymenovaní nominanti spoločnosti KOSIT.

KOSIT tvrdí, že transakcia je súčasťou stratégie spoločnosti, ktorá spočíva v rozširovaní pôsobenia na Slovensku a diverzifikovaní skladby zákazníkov.

„Tým posilňujeme dlhodobo udržateľný rozvoj spoločnosti a stabilitu cien pre svojho hlavného zákazníka - mesto Košice,“ povedal Marián Christenko, generálny riaditeľ KOSIT-u.

Generálny riaditeľ Marián Christenko tvrdí, že ešte nevie, či  KOSIT dorovná ponuku AVE. / Foto: veja
Generálny riaditeľ Marián Christenko tvrdí, že ešte nevie, či KOSIT dorovná ponuku AVE. / Foto: veja

Firma: Reagujeme na trh

KOSIT tiež vysvetľuje, že nemôže ovplyvniť načasovanie tendra mesta a prevzatím firiem sa správal trhovo. 

„Trhové prostredie ponúka každodenne príležitosti a súčasne rovnako vystavuje spoločnosť hrozbám, pričom na oboje je potrebné adekvátne reagovať, inak každé zaváhanie využijú konkurenčné subjekty,“ odpovedala Jana Končeková z oddelenia PR a komunikácie spoločnosti KOSIT. 

Firma zároveň dodáva, že znaleckú cenu za 29 percent akcií považuje za férovú, aj keď spoločnosť vníma ako „živý organizmus“, ktorého hodnota sa neustále mení.

Posudok robili v októbri 

Mesto Košice koncom januára vyhlásilo verejnú obchodnú súťaž na 29 percent akcií, ktoré vlastní v KOSIT-e. Ich minimálnu cenu určilo na 3,6 milióna eur. Vychádzalo z ich hodnoty stanovenej znaleckým posudkom.

Ten ešte koncom októbra spracovala spoločnosť Kontech. Samospráva dnes tvrdí, že znalec vtedy vo svojom výpočte zohľadnil aj rozšírenie portfólia KOSIT-u, ku ktorému došlo až v apríli.

„Nepovažujeme preto tieto akvizície za dôvod na pozastavenie prebiehajúcej verejnej obchodnej súťaže alebo na vypísanie novej súťaže,“ odpísal magistrát.

Podľa mesta to, že sa dve nezávislé udalosti - verejná obchodná súťaž a transakcie KOSIT-u - stretli v jednom bode, dokazuje transparentnosť celého procesu.

Wood môže dorovnať  

Do súťaže o 29 akcií mesta sa prihlásili tri spoločnosti. Jednou z nich je samotný KOSIT s väčšinovým vlastníkom Wood Waste management. Ide o spoločnosť z investičnej skupiny WOOD & Company, ktorá stojí aj za parkovacou firmou EEI. 

Mestu ponúkla 4,089 milióna eur. Najvyššiu cenovú ponuku (4,61 milióna eur) predložila AVE SR Východ, ktorá patrí do holdingu českého miliardára Daniela Křetínského.

KOSIT teraz môže do mesiaca dorovnať najvyššiu ponuku a uplatniť tak na akcie mesta predkupné právo.

---

Analytik: Na odpade sa dá zarobiť. Wood by sa snažil získať KOSIT aj nepriamo

Po rozhodnutí mesta Košice predať svoje akcie v KOSIT-e firma skupovala nielen podiely podnikateľa Miroslava Remetu v odpadových firmách, o ktorých sama informovala. 

Na prelome januára a februára urobila aj ďalšie významné obchody. Od skupiny AVE, ktorá je významným podnikom v biznise s odpadom, prevzala firmy AVE Východ a následne aj AVE Jasov. AVE českého podnikateľa Daniela Křetínského pritom s KOSIT-om súťaží o akcie mesta.

Analytik Boris Tomčiak.  / foto: finlord.cz
Analytik Boris Tomčiak. / foto: finlord.cz

Výhodnejšia pozícia 

Analytik českej poradenskej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak vysvetľuje, že KOSIT sa snaží týmito transakciami upevniť pozíciu a zmenšiť konkurenciu. Ak podľa neho získa podiel od mesta, bude môcť tvrdšie vyjednávať o cenách svojich služieb.

„Mesto by to malo brať ako varovanie, že KOSIT bude mať silnú vyjednávaciu pozíciu a je veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti zvýši cenu za svoje služby,“ povedal. 

Napätie pre odpad 

Tomčiak tiež vidí v rozširovaní dcérskych spoločností KOSIT-u signál, že jeho väčšinový akcionár chce jednoznačne získať podiel mesta. „Ak by ho nezískal teraz v súťaži, tak by sa o to určite snažil nepriamo akvizíciou iných firiem v odbore. Situácia v sektore zberu odpadu môže byť v najbližších rokoch pomerne napätá na celom východe Slovenska. Na odpade sa dá pekne zarobiť,“ hovorí. 

Skupina AVE má na Slovensku prevádzky v Bratislave, Senci, Beluši a Kechneci. V Jasove už nie.       foto: edb.cz
Skupina AVE má na Slovensku prevádzky v Bratislave, Senci, Beluši a Kechneci. V Jasove už nie. / foto: edb.cz

Analytik objasňuje, že akvizície iných firiem zvyšujú hodnotu podniku len vtedy, ak sú ziskové. Podľa portálu finstat.sk
AVE Jasov bola v rokoch 2013 až 2015 v strate, Ave Východ vznikla v roku 2016 a hospodárske výsledky ešte nie sú zverejnené.   

Wood deklaroval, že ak sa stane vlastníkom akcií mesta, bude mu garantovať stabilitu cien aj po roku 2022, keď končí KOSIT-u platnosť zmluvy.

Foto: veja

Čítajte viac: kosit

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím