07.01.19

KSK rozdelil počty prvákov stredných škôl netransparentne, tvrdí Monika Smolková

Foto: Veronika Janušková
DNES
Zdieľať článok:

 AKTUALIZOVANÉ 

Za netransparentný, neodborný i v rozpore s legislatívou označila postup Košického samosprávneho kraja (KSK) pri určovaní počtu budúcich prvákov na stredných školách europoslankyňa a košická krajská podpredsedníčka Smeru-SD Monika Smolková.

Odvolávanie sa predsedu KSK Rastislava Trnku (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, Šanca) na limitovaný počet prvákov zo strany ministerstva školstva považuje za zavádzanie s tým, že samotný kraj pri gymnáziách neprerozdelil 97 žiakov, v prípade odborných škôl je to 11 žiakov. 

reklamná správa

Trauma študentom

„KSK pri určovaní počtu žiakov nezverejnil žiadne kritériá, podľa čoho uberal, respektíve pridával počet žiakov jednotlivým školám,“ uviedla v pondelok Smolková novinárom. Dané prerozdelenie znamená podľa nej až likvidáciu niektorých škôl. Kraj pritom podľa nej náležite neprihliadal ani na potreby trhu práce. 

Košický samosprávny kraj rozhýbal študentov

Viac k téme

12.12.18
Košický samosprávny kraj rozhýbal študentov

„KSK svojím neskorým, neodborným a zavádzajúcim spôsobom spôsobil traumu študentom, rodičom, ale predovšetkým pedagógom na školách, kde KSK určil nula žiakov pre nasledujúci školský rok,“ povedala.

V rozpore s legislatívou vidí postup, keď KSK predložil Krajskej rade odborného vzdelávania plán výkonov s veľkými zmenami až priamo na zasadnutí 12. novembra, krátko pred rozhodnutím. Krajská rada dokument neschválila, len ho zobrala na vedomie bez odporúčania.

Pripomienky pre ministerku

„Riaditelia škôl o tom, že dostanú nulový počet žiakov sa dozvedeli iba z mailu, ktorý nasledoval potom, čo rokovali na KSK, a tam im to nikto nepovedal,“ uviedla ďalej Smolková. KSK podľa nej účelovo zvýhodňoval gymnáziá vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na úkor gymnázií v pôsobnosti Okresného úradu Košice a dvoch súkromných gymnázií. Kritizovala tiež nulový počet prvákov pre Obchodnú akadémiu Polárna v Košiciach. Proti prerozdeleniu sa podľa nej ozývajú aj nespokojní zamestnávatelia.

reklamná správa

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

S aplikáciou NAŠAKARTA v Bowling spot zľava 40 % na Bowling

Zistite viac

Smolková posiela  svoje pripomienky ministerke školstva vedy, výskumu a športu Martine Lubyovej a verí, že ministerstvo počty žiakov v KSK koncom januára upraví. 

KSK v novembri rozdelil počty prvákov na jednotlivé stredné školy v školskom roku 2019/2020. Podľa vyhlášky rezortu školstva je celkový počet 6468 miest, školy žiadali spolu o 2303 viac. Podľa Trnku sa limitovanie počtu prvákov nerodilo ľahko, vyplývalo však z dlhodobo neriešeného problému fungovania stredných škôl v kraji.

Reakcia KSK

„Úrad KSK odmieta tvrdenia pani europoslankyne o zvýhodňovaní niektorej zo škôl v územnej pôsobnosti kraja. Kritériá ministerstva školstva, na základe ktorých mali samosprávne kraje prerozdeliť žiakov, nestanovovali jasné pravidlá, nezohľadňovali regionálne stratégie, ani špecifiká jednotlivých škôl. Aj preto sa zástupcovia všetkých samosprávnych krajov v rámci združenia SK8 na stretnutí na pôde Úradu KSK dohodli, že budú žiadať novelizáciu vyhlášky ministerstva školstva, podľa ktorej sa určujú najvyššie počty žiakov 1. ročníka stredných škôl a podajú mu pomocnú ruku pri tvorbe legislatívneho rámca, ktorý by zohľadňoval kritériá a požiadavky škôl, regiónov, trhu práce aj demografický vývoj. Cieľom budú transparentné a objektívne pravidlá na určovanie počtu žiakov, ktoré v tejto vyhláške chýbajú, alebo sú nejasné.

V prípade gymnázií a odborných škôl Košický samosprávny kraj rozpísal všetky možné miesta, po zverejnení najvyššieho počtu žiakov neostalo žiadne voľné miesto. Pred zverejnením najvyššieho počtu žiakov sa konalo niekoľko stretnutí s Krajskou radou odborného vzdelávania, zástupcami škôl aj zamestnávateľmi. Nie je nám známe, z akých dokumentov pani europoslankyňa čerpala informácie, no mrzí nás, že nepožiadala Úrad KSK o poskytnutie akýchkoľvek údajov na upresnenie svojich tvrdení, ktoré sú nepresné,“ informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová. 

„Ja odporúčam pani poslankyni Smolkovej, aby svoju kampaň do eurovolieb začala témou, ktorej viac rozumie,“ reagoval krátko samotný Trnka. 

Trnka sa ospravedlnil

Viac k téme

17.12.18
Trnka sa ospravedlnil

(TASR, SŠ)

reklamná správa

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím