22.01.16

Ktoré košické školy v pondelok neotvoria svoje brány kvôli štrajku?

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) avizovala vyhlásenie ostrého štrajku na 25. januára, ak vláda neurobí konkrétne kroky k naplneniu ich požiadaviek. Včera jej predstavitelia rokovali s ministrom školstva Jurajom Draxlerom. Podľa Branislava Kočana  z ISU nedošlo k žiadnej dohode. Ak sa do nedele nič nezmení, v pondelok začnú učitelia štrajkovať. Viac ako desaťtisíc slovenských učiteľov z 580 škôl sa zatiaľ registrovalo do štrajku. Včera medzi nimi figurovali učitelia z 21 škôl z Košíc a okolia - 13 základných,  7 stredných a jedna materská. Či sa v pondelok bude v týchto školách učiť, alebo budú zatvorené, závisí aj od reakcie učiteľov po neúspešnom rokovaní s ministrom. Vyhlásenie štrajku oznámia dnes Riaditelia väčšiny škôl už majú predbežný plán, ako bude v pondelok škola fungovať, ak by učitelia štrajkovali. Napríklad na Gymnáziu Trebišovská avizovala polovica učiteľov zapojenie do štrajku. „Dnes sa dohodneme, ako budeme v pondelok učiť, ak bude vyhlásený štrajk. Starší študen ti budú mať v pondelok študijné voľno, mladší žiaci sa budú učiť,“ informoval riaditeľ školy Ján Buday. Úplne zatvorená by mala byť aj ZŠ v Seni. „Okrem jedného sa do štrajku chcú zapojiť všetci učitelia. Ak bude vyhlásený, v pondelok sa učiť nebude, v každom prípade však predpokladám, že v utorok bude prevádzka školy zabezpečená,“ povedala riaditeľka Henrieta Kalapošová. O počte štrajkujúcich informujú mesto Zisťovali sme, koľko učiteľov v Košiciach sa doteraz registrovalo do štrajku. Presné číslo nám však nevedeli povedať ani riaditelia škôl, ani zriaďovateľ základných škôl, Mesto Košice, ani zriaďovateľ stredných škôl Košický samosprávny kraj. „Školy nás budú priebežne informovať o počte učiteľov zapojených do prípadného štrajku. Organizácia priebehu vyučovania bude zabezpečená riaditeľom školy v závislosti od počtu zapojených učiteľov,“ informovala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. Ak by riaditelia nevedeli zabezpečiť riadne vyučovanie, školy zatvoria. O tom, koľko učiteľov pôjde do štrajku a ako bude na budúci týždeň prebiehať vyučovanie, rokujú na jednotlivých školách v priebehu dnešného dňa. Školy z Košíc zatiaľ zapojené do štrajku: Stredné: - Gymnázium Šrobárova - Gymnázium Trebišovská - Gymnázium Poštová - Gymnázium Alejová - Gymnázium Milana Rastislava Štefánika - Stredná priemyselná škola stavebná a geodetická - Stredná zdravotnícka škola sv. Alžbety - Stredná odborná škola Šaca - Škola úžitkového výtvarníctva Základné: - Bruselská - Krosnianska 2 aj 4 - Postupimská - Mauerova - Jána Pavla II. - Abovská - Hroncova  
Riaditeľka: Žiadny nátlak na učiteľov
Na zozname škôl, v ktorých sa učitelia registrovali do štrajku, bolo ešte v pondelok aj Gymnázium Park mládeže. Včera tam však už chýbalo. Podľa našich informácií na istej košickej škole bol vyvíjaný nátlak na učiteľov, ktorí prejavili záujem zapojiť sa do štrajku.
„Nie je pravda, že na našej škole bol zo strany vedenia vytváraný nejaký nátlak. Do štrajku sa registrovala len jedna učiteľka, ktorá je zamestnaná na polovičný úväzok. Bola to jej osobná iniciatíva, ktorú potom stiahla. Mrzí ma, že kvôli jednej učiteľke vznikla takáto situácia,“ vysvetlila riaditeľka gymnázia Alena Bobáková.
Z iného zdroja sme sa neskôr dozvedeli, že spomínaný nátlak sa mal diať na niektorej zo základných škôl.
  Foto: Veronika Janušková
Činčárová
Anna Činčárová
vedúca vydania televízie KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Vyštudovala právo na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Médiám sa venuje od strednej školy. V KOŠICE:DNES pracovala najprv ako redaktorka v denníku. Na konci roka 2017 sa presunula do pozície vedúcej vydania Aktualít televízie KOŠICE:DNES, kde zároveň pôsobí aj ako moderátorka.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím