15.07.19

Letná škola v Košiciach priblíži spracovanie dát z laserového skenovania krajiny

ilustračná foto: Veronika Janušková

Letná škola zameraná na mapovanie a modelovanie dynamiky krajiny vo vysokom priestorovom rozlíšení sa koná tento týždeň na pôde Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PF UPJŠ) v Košiciach.

Jej hlavnou náplňou je získanie zručností v zbere a spracovaní dát získaných leteckým laserovým skenovaním (lidar). Táto technológia diaľkového prieskumu Zeme umožňuje zachytiť a modelovať javy a zmeny v krajine vo vysokom priestorovom rozlíšení na úrovni niekoľkých centimetrov.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Letnú školu od pondelka do štvrtka (18. 7.) absolvujú tri desiatky účastníkov zo Slovenska a Česka - doktorandi, študenti, odborní asistenti, ale aj zástupcovia firiem a inštitúcií pôsobiacich v oblasti diaľkového prieskumu Zeme a spracovania digitálnych geografických dát. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková.

Mimoriadnou skúsenosťou účastníkov letnej školy bude v utorok (16. 7.) na poľnom letisku v Mirkovciach v okrese Prešov ukážka letu bezpilotnou helikoptérou Scout B1-100 a zber dát lidarovým systémom Riegl VUX-1, ktorý univerzita nadobudla v rámci budovania Univerzitného vedeckého parku Technicom. Dáta získané týmto leteckým systémom sa účastníci naučia spracovať a porovnajú ich s inými dátami, napríklad 3D modelmi z fotogrametrických snímok.

„V rámci podujatia chceme demonštrovať náš bezpilotný letecký systém. Zameranie letnej školy je na spracovanie dát z laserového skenovania, ktorým sa podrobne mapuje celé Slovensko, čo zabezpečuje Geodetický a kartografický ústav Bratislava. Ide o špičkové technológie, s ktorými v SR pracuje len niekoľko univerzitných pracovísk,“ uviedol prodekan pre vonkajšie vzťahy PF UPJŠ Michal Gallay.

Výučba geografie a geoinformatiky na UPJŠ sa zameriava práve na laserové skenovanie - pozemné aj letecké. Význam lidarových dát pre Slovensko rastie, pretože v rokoch 2018 - 2021 sa realizuje celoplošné snímanie krajiny lidarom, ktoré koordinuje Geodetický a kartografický ústav Bratislava. Vďaka podrobným dátam budú môcť štátne, samosprávne i komerčné inštitúcie presnejšie odhadovať riziko záplav, zosuvov, vypočítať fotovoltický potenciál miest či celoplošne určiť výšku stromov a inej vegetácie a stanoviť tak množstvo biomasy v krajine.

reklamná správa

Čítajte viac: kosice upjs

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím