18.07.16

Letnú školu absolvujú rómske deti z MČ Košice-Šaca

Vybrané talentované deti zo sociálne vylúčeného prostredia zo Slovenska a z Čiech aj tento rok pocestujú do letnej školy Romano drom, ktorá bude v českom Šluknovsku. Cieľom projektu je naučiť deti, že talent nestačí. Treba ho rozvíjať a pracovať na sebe. Určený je pre vybrané talentované deti vo veku od 12 do 18 rokov zo sociálne slabých rodín, z vylúčených lokalít, rómskych osád ako aj ghett z Česka i zo Slovenska.  Dva týždne plné hudby a tanca pod vedením speváčky Idy Kelarovej, jej umeleckého tímu a hudobníkov z Českej filharmónie zažije tento rok šesťdesiat rómskych detí. Ida Kelarová pripravuje letnú školu Romano drom (Rómska cesta) v spolupráci so svojím umeleckým a organizačným tímom Miret a s Českou filharmóniou.  

Deti vyberali na kurzoch

„Deti budú počas dvoch týždňov spoznávať samých seba, svoju identitu a tradície, z ktorých vychádzajú a zároveň spoločne vytvárať niečo krásne a silné," poznamenala Kelarová. Deti, ktoré tento rok školu absolvujú, vyberali na konkurzoch v marci a apríli. Do Jiřetína pod Jedlovou prídu deti z Košíc-Šace, Rankoviec, Geľnice, Bardejova-Poštárky, Lenartova, zo Starej Ľubovne, z Veľkej Lomnice, Poltára, Lučenca, Liptovského Mikuláša, zo Žiliny, z Bratislavy, Vsetína, Přerova, Vápenného, Brna, Olomouca, Vysokého Mýta, Chrudima, Luže, Hrochůvho Týnce, Čankoviec, Hradca Králové, Náchodu, Prahy, Trmic, Jablonca nad Nisou a z Vandsdorfu.  

Rómovia na sebe tvrdo pracujú

„Deti na sebe veľmi tvrdo pracujú a ako Rómovia na sebe musia pracovať dvakrát viac. Učíme ich, že ako Rómovia môžu byť nielen ocenení, ale aj prijatí spoločnosťou. Získavajú si tak sebadôveru, ktorá je dôležitá pre ich osobný rast a zároveň motivujú aj ďalšie deti a ich rovesníkov. Záleží nám na tom, aby sme vytvárali vzory, ktoré deťom chýbajú," vysvetlila Ida Kelarová.  

Letná škola dáva deťom dobré základy

Kelarová spolu so svojim umeleckým tímom v letnej škole dáva deťom základy, aby sa mohli ďalej rozvíjať. Uvedomuje si, že rodičia môžu deťom dať len toľko, koľko dostali oni od svojich rodičov. Pre deti preto organizátori vytvárajú bohatý vzdelávací program, aby ich podporovali v osobnom i umeleckom raste. „Záleží nám na tom, aby rómske deti vo svojej ceste pokračovali ďalej. Aj keď sa nám nepodarí motivovať k vzdelaniu všetky deti, staráme sa o to, aby si vybudovali lepší život ako ich rodičia. Chceme, aby boli všetky v dospelosti sebestačné, zakladali funkčné rodiny, a mohli sa tak stať dobrými rodičmi. Aby však rómske deti uspeli, musia na sebe tvrdo a intenzívne pracovať," dodala pre agentúru SITA. Pobyt detí v letnej škole Romano drom je financovaný z prostriedkov neziskovky Miret a z grantov Erasmus+. Projekt finančne podporilo aj Veľvyslanectvo USA.       (SITA) Ilustračné foto: veja    
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím