26.07.16

V Lorinčíku budú mať svätého Vavrinca

Pri príležitosti osláv 610. výročia prvej písomnej zmienky vyrastie v mestskej časti Lorinčík socha patróna svätého Vavrinca. Starosta Damián Exner sa pri príležitosti jubilea rozhodol osloviť známeho rezbára Dalibora Novotného. A remeselníkovi sa podarilo vytvoriť vskutku impozantné dielo. Dvojmetrovú dubovú sochu odhalia počas odpustovej slávnosti 14. augusta. Starosta sa s rezbárom pozná už dlhé roky. „Keď som sa dozvedel, že má zdravotné problémy, zavolal som mu, ako sa má. Spomenul som mu, že sa blíži výročie prvej zmienky o našej mestskej časti a oslovil ho na spoluprácu. Výsledkom je socha, ktorá by stvárňovala sv. Vavrinca, patróna našej mestskej časti,“ približuje starosta.  
IMG_1539
Damián Exner
Socha by mala stáť na tomto mieste, ukazuje starosta Damián Exner.
 

Statný dubisko

Rezbár odporúčal použiť jaseň či dub, ktorých drevo je trvácnejšie a tvrdšie. Lorinčík má to šťastie, že sa nachádza v obkolesení dubového lesa. V spolupráci s Urbariátom Poľov vytipovali pár vhodných statných stromov. „Hľadali sme dub, ktorý má viac ako 80 rokov a potrebné rozmery na vyhotovenie sochy v životnej veľkosti. Vysoký bol 4,9 metra s priemerom takmer meter,“ opisuje Exner. Kus masívu sa začal meniť na drevenú sochu v apríli tohto roku. „Rezbár chodil z Liptovského Hrádku do Košíc v pravidelných intervaloch raz do týždňa, keď pracoval celý deň. Aj napriek tomu, že mu zdravie už tak neslúži, bol veľmi ochotný a jeho dielo si zaslúži veľký obdiv,“ vyzdvihuje prácu rezbára starosta.  
Dalibor Novotny (2)
Foto: Daniel T. Dobrík
 

Patrón knihovníkov a archivárov

Vavrinec je prekladom talianskeho mena Lorenzo, z čoho vyplynul aj názov obce. Rezbár sa snažil zachovať všetky atribúty sv. Vavrinca. Na hrudi drží knihu a kalamár s perom, ktoré predstavujú svätca ako patróna knihovníkov a archivárov. Pri nohách mu visí rošt symbolizujúci mučeníctvo, keďže Vavrinca upiekli zaživa na železnom ráme. Sochu umiestnia vo dvore miestneho úradu, no toto miesto nie je konečné. „Máme v pláne vytvoriť pri vstupnej časti do Lorinčíka park alebo námestíčko. Tam by sme presunuli aj sochu, aby bola viac na očiach verejnosti a návštevníkov.“ Odhalenie sochy a samotné oslavy budú 14. augusta v rámci odpustovej slávnosti. Nebudú však chýbať trhy a pripravené je aj Svätovavrinecké víno, ktoré bude mať špeciálne etikety metskej časti Lorinčík.   Monika Kacejová Foto: Monika Kacejová, Daniel T. Dobrík    

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím