24.01.20

Ľudia na Facebooku kritizujú kvalitu vody, podľa hygieny je zdravotne nezávadná

foto: Veronika Janušková

Uplynulú nedeľu a pondelok bola Mestská krytá plaváreň z technických príčin zatvorená. Dôvodom bola porucha technológie, pre ktorú sa voda zakalila a zmenila farbu.

Porucha vznikla na starej technológii úpravy bazénovej vody (filter), ktorú v lete vymenili za novú, ale naďalej ostala zapojená v systéme ako rezervná. V sobotu, keď došlo k poruche, ju od systému úplne odpojili, aby v budúcnosti nespôsobila podobné problémy, a v súčasnosti je zapojený už len nový pieskový bazénový filter. 

Po znečistení vodu vyčistili a od utorka funguje plaváreň v normálnom režime. Avšak aj po otvorení plavárne sa objavili na sociálnych sieťach reakcie ľudí, ktorí spochybňujú kvalitu vody. Sťažujú sa, že voda je zakalená, mastná a dno bazéna je šmykľavé. 

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

Voda je vhodná na kúpanie

Podľa riaditeľa plavárne Vladimíra Hliváka, ešte predtým, ako ju v utorok otvorili, hygienici skontrolovali stav a kvalitu vody. „Aby sme predišli akýmkoľvek pochybnostiam o zdravotnej a hygienickej závadnosti či nezávadnosti vody, sme pred otvorením bazéna požiadali Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Košice o odborné posúdenie stavu vody,“ vysvetlil Hlivák. 

Medzi vyšetrované ukazovatele patrí najmä hodnota obsahu chlóru vo vode, reakcia vody či jej priehľadnosť. „Výsledky rozborov odobratých vzoriek potvrdili nezávadnosť vody a 100-percentnú kvalitu vyšetrovaných ukazovateľov,“ dodal riaditeľ plavárne. 

Riaditeľ plavárne V. Hlivák ukazuje nový filter bazénovej vody. foto: Veronika Janušková
Riaditeľ plavárne V. Hlivák ukazuje nový filter bazénovej vody. foto: Veronika Janušková

Zdravotné problémy

Potvrdila nám to aj Marcela Ferencová z RÚVZ Košice: „Po poruche boli odobraté štyri vzorky vody z bazénov a zmerané hodnoty voľného a viazaného chlóru. V čase odberu vzoriek  mala voda viditeľný zákal, ale stanovená medzná hodnota tohto ukazovateľa (aby bolo vidieť na dno) bola dodržaná.“ Výsledky ukázali, že kvalita vody v bazénoch vyhovuje na kúpanie. 

Vodnopólový klub ŠG Olympia Košice, ktorý na krytej plavárni trénuje, v utorok na svojej stránke na Facebooku napísal, že niektoré deti majú po návšteve bazénov kožné problémy a vyrážky. Dôvodom sú vraj chemikálie, ktoré sa používajú v bazénoch. O vysvetlenie sme požiadali hygienu aj riaditeľa plavárne.  

„Vzhľadom k tomu, že laboratórne vyšetrenia vzoriek vôd odobratých po poruche na technologickom zariadení preukázali, že voda v bazénoch plavárne vyhovuje požiadavkám na kúpanie, je zdravotne nezávadná, nemôže svojim zložením spôsobovať zdravotné problémy a alergie,“ dodala Ferencová.

Problémy nemôže podľa riaditeľa plavárne spôsobovať ani chémia, ktorá sa v bazénoch používa. „Dlhodobo na MKP používame rovnakú bazénovú chémiu a nedošlo k použitiu inej. Od vymyslených tvrdení o nadmernom, nesprávnom alebo nevhodnom použití bazénovej chémie sa plne dištancujeme a kategoricky to odmietame. Všetky úkony pri používaní bazénových chemikálií sú robené plne v súlade s prevádzkovým poriadkom, poriadkom pre prácu s nimi a návodmi na ich použitie. Jeden z vykonaných rozborov bazénovej vody uskutočňovaný RÚVZ je zameraný práve na kontrolu tohto ukazovateľa. Nadmerné použitie chémie vylúčil,“ reagoval Hlivák. 

Pravidelné aj náhodné

Regionálny úrad odoberá vzorky bazénovej vody na krytej plavárni raz mesačne. Okrem toho robia aj náhodné neohlásené kontroly. Podľa riaditeľa plavárne mali náhodnú kontrolu naposledy v lete 2019. 

„Pri nich sa rieši celková hygiena na plavárni. Sú robené odbery vzoriek a stery z celého objektu plavárne vrátane bazénového telesa. Výsledky MKP boli vyhovujúce a neboli zo strany RÚVZ navrhnuté žiadne opatrenia,“ uviedol Hlivák. 

Zamestnanci RÚVZ odoberajú vzorky vody aj na základe podnetov od ľudí. Za posledných päť rokov riešili v Košiciach dva podnety, ktoré sa týkali kvality vody na Mestskej krytej plavárni. „V obidvoch prípadoch boli po vykonanom šetrení a odbere vzoriek vôd uzatvorené ako neopodstatnené, pretože kvalita vody  bola v súlade s požiadavkami uvedenými vo vyhláške,“ dodala Ferencová. 

Primátor: Nie sú schopní prevádzkovať plaváreň.  Starosta: Primátor znevažuje mestskú časť a vydiera

Viac k téme

24.01.20
Primátor: Nie sú schopní prevádzkovať plaváreň. Starosta: Primátor znevažuje mestskú časť a vydiera

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím