05.06.17

Ľuďom v núdzi rozdávajú balíčky

Foto: archív Arcidiecéza Košice

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s pracovníkmi Arcidiecéznej či Gréckokatolíckej eparchiálnej charity rozdá spolu vyše štyritisíc potravinových a hygienických balíkov obyvateľom mesta. 

Akcia prebieha od 17. apríla až do 21. júna, najviac odkázaní ľudia si môžu vybrať pomocné balíky na mieste, ktoré na to určila príslušná mestská časť. 

Realizácia opatrení z Operačného programu potravinovej a základnej pomoci Európskej únie 2014 – 2020 rozdá ľuďom v núdzi dvadsaťjeden základných potravín. Balenie obsahuje trvanlivé potraviny, akými sú ryža, cestoviny, strukoviny, polievky, konzervy, sardinky, múka, olej či sušené mlieko. Hygienický balíček obsahuje šampón, mydlo, zubnú pastu a zubné kefky. Cieľom opatrení je zmiernenie najhorších foriem chudoby.

Ľuďom v núdzi

Podľa zoznamov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sú pre výber poberateľov pomoci určené podmienky. „Balíky dostanú občania, ktorí v čase výberu z databázy spĺňajú kritériá,“ vysvetlila riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ÚsPSVR Jana Lukáčová. Podľa nej patria rodinám s nezaopatrenými deťmi, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi rovnako ako invalidom v núdzi či ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Do pomoci spadajú aj tí, ktorí dovŕšili vek s nárokom na starobný dôchodok, no zároveň nemajú príjem zo zárobkovej činnosti.

S distribúciou pomocných balíkov sa začalo už v júli 2016. V minulom roku sa uskutočnili dve distribúcie pomocných balíkov. „V tomto roku ide o štyri distribúcie potravinových balíkov a jednu distribúciu hygienických balíkov,“ dodáva Adriana Čurajová, PR manažérka Arcidiecéznej charity Košice.  

Chorým prinesú

O čase a dňoch, kedy sa rozdávajú pomocné balíky, sa obyvatelia môžu dozvedieť na webovej stránke prislúchajúcej mestskej časti. O možnosti prevzatia balíkov, mieste ich výdaja alebo čase doručenia, boli prijímatelia vopred informovaní osobnou pozvánkou alebo telefonicky. Či sú na zozname príjemcov, si však vedia skontrolovať aj na telefónnom čísle sekretariátu Arcidiecéznej charity v Košiciach: 0910 842 576. Tým, ktorým zdravotný stav nedovoľuje dostaviť sa na prevzatie balíka na oznámenom mieste, odovzdajú dar v mieste ich trvalého bydliska. Ďalšia vlna distribúcie balíkov pre ľudí v núdzi je plánovaná na august a október.

 V uvedených okresoch odovzdajú nasledovné celkové počty balíkov (17. mája - 21. júna 2017):

Okres Potravinové 
balíky
(PB)
Hygienické 
balíky
(HB)
Počet 
príjemcov 
PB
Počet 
príjemcov 
HB
Košice I. 465 235 256 162
Košice II.   1 204 781 534 417
Košice III.   288 167 146 106
Košice IV.   484 260 270 171
              
Spolu 2 441 1 443         1 206     856

 

Foto:  archív Arcidiecéza Košice

Čítajte viac: charita

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím