22.11.18

Maďarská prokuratúra po 12 rokoch ukončila kauzu Hedvigy Malinovej

Foto: TASR

AKTUALIZOVANÉ

Okresná a vyšetrovacia prokuratúra Rábsko-mošonsko-šopronskej župy uzavrela vyšetrovanie kauzy bývalej občianky Slovenskej republiky Hedvigy Malinovej Žákovej, ktoré začali slovenské orgány pre podozrenie z krivého svedectva a iných trestných činov a slovenská strana ho v roku 2016 odovzdala maďarským orgánom. Agentúru MTI o tom vo štvrtok informoval župný hlavný prokurátor Péter Takács. 

„Na základe údajov a prostriedkov dokazovania nemožno konštatovať, že Hedvigu Malinovú Žákovú nenapadli. Z toho vyplýva, že nemohla ani krivo svedčiť. Ani v prípadnom pokračovaní vyšetrovania nemožno očakávať výsledok. Prokuratúra ukončila trestné stíhanie, pretože to považovala za jediné rozumné a zákonné riešenie,“ píše sa vo vyhlásení prokuratúry.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Maďarská hlavná prokuratúra 11. mája už piatykrát predĺžila termín vyšetrovania. Hovorkyňa prokuratúry Katalin Gálová vtedy uviedla, že termín vyšetrovania predĺžili do 11. septembra 2018.

Dvanásťročná kauza 

O odovzdanie trestného stíhania maďarským orgánom požiadala Hedviga Malinová Žáková Okresný súd v Nitre vo februári 2016. Súhlas s tým vyslovil vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec 17. marca. Maďarský najvyšší súd rozhodol o prevzatí prípadu 27. decembra 2016 a pridelil ho hlavnej prokuratúre Rábsko-mošonsko-šopronskej župy.

Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa ťahá od augusta 2006, keď ohlásila polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži pre to, že hovorila po maďarsky. Policajné vyšetrovanie prípadu bolo o mesiac ukončené s tým, že skutok sa nestal a vtedajšia študentka Univerzity Konštantína Filozofa si celý čin vymyslela. Od mája 2007 bola stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu.

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Prokurátor Generálnej prokuratúry SR podal na Hedvigu Malinovú Žákovú obžalobu 2. apríla 2014. Okresný súd v Nitre žalobu odmietol z dôvodu porušenia práva na obhajobu. Generálna prokuratúra mala podľa neho zabezpečiť preklad obžaloby do maďarčiny. Hedviga Malinová Žáková na to mala zo zákona právo, pretože od roku 2013 je maďarskou štátnou občiankou. Prokuratúra to odmietla s vysvetlením, že po podaní obžaloby už „nie je oprávnená vydávať rozhodnutia, nakoľko je iba stranou v konaní“.  Krajský súd v Nitre dal vo februári 2015 za pravdu prokuratúre a vrátil túto trestnú vec okresnému súdu na ďalšie konanie.

Spravodlivosť po x rokoch 

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) teší uzavretie prípadu Hedvigy Malinovej Žákovej. Dvanásť rokov od začatia jeho vyšetrovania nepovažuje za primeraný čas. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii v súvislosti s informáciami, že maďarské orgány ukončili vyšetrovanie tohto prípadu.

Orgány mali podľa jeho slov prípad Malinovej Žákovej ukončiť vtedy, keď to bolo ešte živé. „Načo je nám spravodlivosť, keď sa nám dostane po x rokoch. Hlavnou úlohou ministerstva spravodlivosti za môjho vedenia je to, aby sme vedeli zrýchliť konania,“ povedal. Doplnil, že vidí veľa možností obštrukcií a takých prekážok, ktoré by sme v 21. storočí nemuseli mať. V tejto súvislosti spomenul digitalizáciu a elektronizáciu súdov. Často podľa neho zlyháva aj ľudský faktor, hoci je lepšie neskôr ako nikdy, nedostatočnú rýchlosť spravodlivosti vidí ako problém. 

Prípad vtedy posudzovali inak 

„Hedvige Malinovej Žákovej niekto ublížil, na to boli štátne orgány, aby to vyšetrili. Poňali to opačne,“ povedal Gál. Doplnil, že niektorí z dotknutých už vyjadrili svoje poľutovanie nad tým, že vtedy prípad posudzovali inak.

Vtedajšie útoky viacerých verejných činiteľov a novinárov na ňu nepovažuje za profesionálne. „Čas ukázal, že tá pravda môže byť aj inde. Bol by som veľmi rád, keby sme sa všetci z tohto prípadu poučili,“ povedal.

(TASR, SŠ)

reklamná správa

Čítajte viac: nasilie kauzy

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím