22.09.16

Majiteľka: "Pre mnohé jasle to bude likvidačné"

Kauza opitej riaditeľky súkromnej škôlky na Sídlisku KVP v Košiciach či fyzické napadnutie deväťmesačného dieťaťa učiteľkou v súkromných jasliach v Trnave. Aj kvôli týmto prípadom pristúpilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR k novelizácii zákona o sociálnych službách. Vraj sa tak zvýši kvalita a bezpečnosť starostlivosti o deti a podporí návrat rodičov do práce. Ako vnímajú navrhované zmeny prevádzkovatelia košických jaslí?

Ak bude novela zákona schválená (predpokladá sa v novembri), účinnosť nadobudne od januára budúceho roka. Takzvané „detské jasle“ v súčasnej legislatíve neexistujú. Po novom budú mať oficiálny názov Zariadenia starostlivosti pre deti do troch rokov. Prevádzkovať ich môže samospráva, živnostník alebo nezisková organizácia. Budú spadať pod ministerstvo práce, ktoré ich bude aj kontrolovať. Doteraz kontroly realizovalo Ministerstvo zdravotníctva, ktoré zaujímalo plnenie hygienických noriem, nie však dostatočné vzdelanie zamestnancov.

jasle
Maturita a štátny kurz

Po novom opatrovateľ detí musí mať maturitu z pedagogickej či zdravotníckej školy alebo absol vuje ministerstvom schválený kurz opatrovateľa detí v rozsahu 220 hodín. Silvia Vernerová, konateľka súkromných jaslí Vilôčka (sídli na Kalvárii), túto zmenu víta: „Do určitej miery sa dá predpokladať, že sa táto oblasť sprofesionálni. Stále však platí, že ak nemáte pre toto povolanie predpoklady, môžete mať desať titulov pred aj za menom, to dieťa si jednoducho nezískate.“

S tým, že pedagogická práca nie je len o vzdelaní, súhlasí aj Ivona Tokárová zo súkromných jaslí Sloník, ktorá v Košiciach prevádzkuje viacero pobočiek už 10 rokov. „Okrem profesionálneho personálu zamestnávam aj opatrovateľku bez pedagogického vzdelania, ktorá u mňa pracuje 7 rokov a po celý čas nebola na jej adresu ani jedna sťažnosť. Nech mi nediktuje štát, koho mám zamestnať, ale rodič, nakoľko je spokojný s personálom, kedže ide o jeho dieťa. Do škôlky áno, ale do jaslí, kde deti odnaúčame od plienok, učíme základom stolovania či hygienickým návykom, to nie je nevyhnutné. Nik mi nezaručí, že ak budem zamestnávať učiteľku so vzdelaním, bude milá k naším deťom. Poznám zopár učiteliek, ktoré pracujú v štátnom zariadení a deti by som k nim nedala,“ hovorí Tokárová.

Otázny je aj kurz schválený ministerstvom, ktorého realizácia je zatiaľ nejasná. „Pomocné učiteľky bez potrebnej kvalifikácie, ktoré v súčasnosti zarábajú len o niečo viac ako je minimálna mzda, budú musieť okrem našetrenia peňazí na kurz platiť aj ubytovanie a stravu niekde mimo svojho bydliska. Opäť mám pocit, že to povedie k zvýšeniu nezamestnanosti v skupine zamestnankýň, ktoré nie sú na trhu práce také flexibilné ako mladšie ročníky,“ tvrdí Vernerová.

Štyri deti na jednu učiteľku

Azda najviac diskutovanou je časť novely, ktorá určuje maximálne 4 deti na jedného zamestnanca jaslí. Podľa Vernerovej sa nedá hádzať do jedného vreca všetky deti do 3 rokov. „Úplne inú mieru starostlivosti musíte venovať 6-mesačnému dojčaťu a inú 3-ročnému predškôlkarovi. Počet učiteliek sme stále prispôsobovali vekovému rozloženiu danej skupiny. Zakaždým, keď sme mali v skupine 6-mesačné dieťa, do dovŕšenia jeho desiateho mesiaca sme brigádnicky zamestnávali študentku pedagogiky navyše, aby sa mohla venovať vyslovene tomuto bábätku. Také malé dieťa to jednoducho potrebuje. Ak sa však bavíme o skupine starších detí, tam je podľa môjho názoru daná kvóta príliš prísna. U nás v tejto skupine pripadá na jednu učiteľku 6 detí,“ približuje situáciu v praxi Vernerová. Pre porovnanie - v nemocniciach na dojčenskom oddelení sa podľa legislatívy môže jedna zdravotná sestra starať o 11 chorých detí do troch rokov.

Navýšenie školného

Štátny príspevok na starostlivosť o dieťa je 280 eur a priemerné školné v Košiciach sa pohybuje okolo 250 eur. „Ak by ste mali jednotriedku s 12 deťmi, na školnom od rodičov vyzbierate 3000 eur. Ak chce zamestnávateľ zabezpečiť svojej učiteľke aspoň 650 - 700 eur mesačne, s odvodmi na každú učiteľku minie približne 1050 eur. To znamená, že na školnom vyberie 3000 eur a na mzdách vyplatí 3150 eur. Zriaďovateľ jaslí tak ešte ani neuhradil nájom a už je v strate 150 eur. Pre mnohé zariadenia to bude likvidačné a povedie to k jednoznačnému zdražovaniu,“ obáva sa Vernerová.

Deti v súkromných jasliach Sloník v Košiciach.

Deti v súkromných jasliach Sloník v Košiciach.

Rodičia by si tak automaticky museli siahnuť hlbšie do vrecka. „Ak by pripadali 4 deti na jednu učiteľku, znamenalo by to zvýšenie školného o 150 až 200 eur. Oplatí sa tak pracovať jednej matke, ak polovicu výplaty odnesie do jaslí?“ pýta sa Tokárová.

Novopečená mamička Miroslava Litecká, ktorá žije v Košiciach, vníma zmeny pozitívne. „V zahraničí a vyspelých krajinách je bežné, že na jednu učiteľku je aj menej detí a poplatok neporovnateľne vyšší. Ja by som bola ochotná si priplatiť, ak by môjmu dieťaťu bola poskytnutá kvalitnejšia starostlivosť. Ak ide o nejaký sociálny prípad, ktorý prežíva zo životného minima, tam by mohol štát poskytnúť nejaký dodatočný príspevok,“ hovorí mama štvormesačného dieťaťa.

Príspevok chcú zvýšiť na dvojnásobok

Domnienky o likvidačných podmienkach potvrdzujú aj slová poslanca NR SR Jozefa Mihála (SaS). „Chceme, aby sa príspevok zvýšil na 500 až 600 eur mesačne, lebo len jedna štvrtina ide zo štátneho rozpočtu, zvyšok ide z príspevku z EÚ,“ vysvetlil Mihál. Podľa neho by zdvojnásobenie príspevku dopomohlo k navráteniu matiek do práce, čo by zvýšilo celkový príjem štátu.

Novelu včera v prvom čítaní prerokovával parlament. Do našej uzávierky nebol známy žiadny výstup z rokovania.

Monika Kacejová
Foto: shutterstock, jasleslonik.sk

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím