22.05.17

Majoritný majiteľ KOSIT-u dorovnal ponuku

Foto: Veronika Janušková

AKTUALIZOVANÉ. Spoločnosť KOSIT je pre súčasného majoritného akcionára cenná, preto sa rozhodol využiť predkupné právo. Firma Wood Waste Management oznámila mestu Košice, že o 29 percent akcií má záujem a dorovnala ponuku.

Mesto Košice vyhlásilo obchodnú verejnú súťaž na predaj 29 kusov akcií spoločnosti KOSIT 31. januára. Firma totiž ráta so zvýšením základného imania a tiež s investovaním do zariadení a modernizácie, pričom radnica by musela nájsť v rozpočte na tieto zámery 4,65 milióna eur.

V stanovenom termíne sa do súťaže prihlásili tri spoločnosti. Najviac ponúkla akciová spoločnosť AVE SR Východ so sídlom v Prahe, a to sumu 4,61 milióna eur. Právnická firma AKMG z Banskej Bystrice predložila návrh na 4,256 milióna eur. Treťou bola spoločnosť KOSIT s väčšinovým vlastníkom Wood Waste Management so sumou 4,089 milióna eur. Ako majoritný akcionár ale mal možnosť využiť predkupné právo, ak do tridsiatich dní navýši svoju ponuku.

„Výška ponúknutej sumy za 29 percent akcií zo strany AVE SR Východ nás prekvapila, keďže sme považovali ponuku KOSIT-u za férovú a neboli nám zrejmé motívy záujmu spoločnosti AVE. Po rokovaniach s predstaviteľmi AVE sme dospeli k názoru, že by záujmy nového akcionára nekorešpondovali so strategickým cieľom oboch doterajších majiteľov spoločnosti. Preto sme sa rozhodli aj napriek vyššej kúpnej cene využiť predkupné právo zakotvené v stanovách spoločnosti KOSIT,“ uviedol Ľubomír Šoltýs, predseda predstavenstva spoločnosti KOSIT a Wood & Company. 

Zmluvu o prevode akcií s úspešným účastníkom súťaže budú schvaľovať poslanci mestského zastupiteľstva 19. júna. Mesto si ešte ponechá vo firme päť percent akcií.

Foto: Veronik Janušková

Čítajte viac: kosit

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím