PR 06.09.19

Malá dedinka neďaleko Košíc s veľkými možnosťami

foto: Veronika Janušková

V dnešnej uponáhľanej dobe sa ľudia čoraz častejšie sťahujú na vidiek. Vyhľadávajú miesto, kde by sa odpútali od rušného mestského života. Na druhej strane usadiť sa na samote a nemať žiadne väčšie mesto na dosah, nie je žiadna výhoda, skôr naopak. Kompromisom môže byť napríklad malebná dedinka Mokrance. Len 25 minút autom od centra Košíc a päť minút od Moldavy nad Bodvou.

Mokrance je malá obec a Košičanom možno nie až taká známa. Predstavte nám ju.
Nachádza sa necelé tri kilometre od Moldavy nad Bodvou. Mokrance boli k tomuto mestu pričlenené v roku 1986. Stratili svoju samostatnosť a progres obce výrazne stagnoval. Môj predchodca bol iniciátorom, aby sa Mokrance opäť osamostatnili. Videl v tom väčší potenciál rozvoja. Samostatne fungujeme od roku 1990, čo prinieslo pre nás len samé výhody. V súčasnosti máme 1 395 obyvateľov. V našej obci nežijú žiadni neprispôsobiví občania.

Aj keď v Mokranciach väčšina ľudí rozpráva po maďarsky, so slovenčinou nemajú žiaden problém. Práve naopak. V obci máme napríklad slovenskú materskú školu, ako aj prvý stupeň základnej školy. 

Mária Lacková  je starostkou  Mokranciec už 28 rokov. foto na dvojstrane:  Veronika Janušková
Mária Lacková je starostkou Mokranciec už 28 rokov. foto: Veronika Janušková
Pozemky budú vybavené všetkými inžinierskymi sieťami, vrátane vysokorýchlostného optického pripojenia na internet. foto: veja
Pozemky budú vybavené všetkými inžinierskymi sieťami, vrátane vysokorýchlostného optického pripojenia na internet. foto: veja

V mnohých slovenských obciach s početným zastúpením maďarskej národnosti obyvatelia žiadajú aj maďarské materské a základné školy. Nebol u vás po takýchto školách dopyt? 
Pred približne dvoma rokmi na verejnej schôdzi zaznela požiadavka, aby sme otvorili materskú školu  s jazykom maďarským. Na základe toho sme uskutočnili prieskum medzi rodičmi detí v materskej škole a pýtali sme sa ich či by mali o niečo také záujem. Výsledok bol prekvapujúci. Približne 98 percent z opýtaných odpovedalo – nie. Doma síce rozprávajú po maďarsky, ale chcú, aby ich dieťa ovládalo slovenský jazyk. Uvedomujú si, že slovenčina je dôležitá, keďže žijú v tejto krajine. 

Aké športové či kultúrne akcie v obci organizujete? 
Samozrejme organizujeme pravidelné podujatia ako Deň detí, Deň matiek, Mikuláša a mnoho ďalších... Môžem však smelo povedať, že naša obec ako prvá v regióne zorganizovala Dní obce ešte začiatkom 90. rokov. Povedala by som, že sme nabudili susedné obce... Okrem toho máme aj spevokol, ktorý má okolo 15 členov, Telovýchovnú jednotu Mokrance a dobrovoľných hasičov, ktorí sú vo veľkej miere aktívni a nápomocní našej obci. Nesmiem zabudnúť ani na obecnú knižnicu,  viacúčelové ihrisko, kolkáreň, telocvičňu a príjemnú kaviareň, ktorá patrí obci. 

V súčasnosti u vás vzniká projekt IBV NOVÉ MOKRANCE. To znamená, že v okolí sa už teraz predávajú pozemky pre rodinné domy. Aký to bude mať dopad na obec?
Bude to pre nás len pozitívne. Zvýši sa počet obyvateľov, a keď beriem do úvahy hocijaké hľadisko, je to pre nás výhodné. Je potrebné, aby sa obec rozvíjala. V súčasnosti je vysoký dopyt po pozemkoch v Mokranciach, žiaľ naša obec je už zastavaná. Som rada, že nám  tu pribudnú noví obyvatelia. Navyše pozemky neslúžia len na výstavbu domov, ale bude tam napríklad aj obchod. Čo prinesie prospech aj pre nás všetkých. Dokonca bude na dobrom mieste, rovno ako vchádzate  do obce. 

V Mokranciach sa pripravujú pozemky na výstavbu vašich rodinných domov.
V Mokranciach sa pripravujú pozemky na výstavbu vašich rodinných domov. foto: veja
Výstavba výtlačného potrubia kanalizácie v Mokranciach sa už realizuje.
Výstavba výtlačného potrubia kanalizácie v Mokranciach sa už realizuje. foto: veja

Viem, že spoločnosť ELVOSOLAR, ktorá zastrešuje spomínaný projekt IBV NOVÉ MOKRANCE, rieši dokončenie kanalizácie...
Áno, momentálne máme v obci urobené kanalizačné rozvody, ktoré sme začali  stavať súčasne aj s vodovodom pred niekoľkými rokmi, na 50 percent. Avšak ELVOSOLAR prišiel s ponukou, že nám pomôže s dokončením kanalizácie, a to tak, že sa napojíme na čistiareň odpadových vôd v Moldave nad Bodvou, čo je už v realizácii.

V tejto oblasti nám zafinancovali kompletne projektovú dokumentáciu na dve prečerpávacie stanice a výtlačné potrubie. Celé to zastrešili v rámci projekčnej a inžinierskej činnosti, zabezpečili potrebné úpravy v distribučnej sieti Východoslovenskej distribučnej, a. s., tak, aby sa dali čerpacie stanice napojiť na rozvod elektriny. Nakoniec ešte ponúkli realizáciu zemných prác vo vlastnej réžii. Prispeje to vo výraznej miere k tomu, že budeme môcť spustiť kanalizáciu v celej obci. Napríklad pri výstavbe chodníkov nás brzdila rozostavaná kanalizácia, nemá význam, aby sme postavili chodník, a potom budeme kopať. Teším sa, že čoskoro konečne chodníky pribudnú vďaka tomu, že budeme mať dokončenú kanalizáciu. 

V mnohých dedinách je problémom internetové pripojenie. Ako to je u vás?
V obci je výrazný záujem o optický internet, a to najmä zo strany mladých. Bez neho to v dnešnej dobe, jednoducho, nejde. Vďaka ELVOSOLAR tu budeme mať optický internet, a to nielen na území IBV NOVÉ MOKRANCE, ale v celej obci. Veľmi sa tomu tešíme.  

Nové Mokrance čakajú na nových obyvateľov. foto: veja
Nové Mokrance čakajú na nových obyvateľov. foto: veja

Mnohé nové stavby vznikajú na úkor zelene. Ako to bude v rámci projektu IBV NOVÉ MOKRANCE?
Jeden strom sa vyrúbe, 90 pribudne. Pamätám si, že keď sme menili územný plán, trvali sme na tom, aby zeleň bola zabezpečená. 

Aký máte vzťah so spoločnosťou ELVOSOLAR?
Spolupracujeme s nimi už viac ako desať rokov. Za tie roky nemôžem povedať, že by nedodržali v niečom slovo. Keď sme sa na zastupiteľstve rozhodovali, či povoliť individuálnu bytovú výstavbu, dali sme si aj pauzu, aby sme to prehodnotili. Ale ponúkli nám finančnú a technickú podporu pri pomoci napojenia sa na čističku odpadových vôd v Moldave nad Bodvou v spolupráci s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou. Spoločnosť nám pomáhala aj  v minulosti. Vďaka ich príspevkom sme napríklad vymenili okná na materskej škole. Takisto nám jedno leto udržiavali zeleň a starali sa o čistotu verejných priestranstiev, dostali sme od nich aj príspevok na kultúrne akcie. Skrátka, spolupráca je perfektná, nemôžem na nich povedať pol krivého slova... 

Čítajte viac: byvanie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím