10.10.17

Malá malpa hnedá má ľudské mamy

foto: Veronika Janušková

Mamu malpe hnedej v košickej zoo nahradili ošetrovateľky. O mláďatko sa starajú dňom i nocou. 

Mláďa malpy hnedej s menom Alex má dnes presne mesiac, narodilo sa 10. septembra. Matka nebola schopná sa o neho postarať. „Síce ho nosila, no veľmi ho stískala. Nebolo schopné sa napiť mlieka. Rozhodlo sa preto o umelom odchove, čo mu zachránilo život,“ vysvetľujú  ošetrovateľky Janette Forraiová a Lenka Fonyiová. O opicu sa starajú nielen počas dňa, ale berú si ju so sebou aj domov, kde pokračujú v starostlivosti. „Je to veľká drina, malý drobec chce jesť každé dve hodiny. Myslím si ale, že je to aj veľký zážitok a skúsenosť,“ opisuje Forraiová. 

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Hneď po odobratí vážil Alex iba 216 gramov. Postupne pribral, jeho aktuálna váha je 362 gramov. Dostáva bežnú detskú výživu Nutrilon. „Už sa začína stavať na zadné nôžky, vydáva rôzne zvuky, takže je to už väčšia zábava. Čím bude starší, bude liezť a skákať po nás,“ vraví Fonyiová. Samčekovi už začínajú rásť zuby, začína hrýzť všetko okolo seba. Ako dlho bude trvať ľudská starostlivosť, je ťažké predpokladať. Vo voľnej prírode matka mláďa nosí aj polroka. V košickej zoo  nejde o prvý umelý odchov tohto druhu opíc. Pred štyrmi rokmi tak zachránili iné mláďa. 

foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: zoo kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím