14.05.17

Mama z Luníka IX môže byť príkladom pre Rómov na sídlisku

foto: Veronika Janušková

Pani Ružena Kandúrová pochádza z Luníka IX. Matka desiatich detí to v živote nemala ľahké. Hoci chcela, rodičia jej nedovolili doštudovať ani prvý ročník na strednej škole. To, čo však nebolo dopriate jej, túži dať svojim deťom. Svojou výchovou ich učí, že na prvom mieste musí byť škola. Tú podľa jej slov končia dcéry s vyznamenaním.

Rodina Kandúrová je jednou z príkladných rómskych rodín. Hoci momentálne bývajú v Krízovom centre v Košickej Novej Vsi, rozhodli sa, že si našetria na dom, ktorí si aj sami postavia. Dopomôcť im k tomu má projekt ETP Slovensko. Tí niekoľkým snaživým rodinám poskytnú na dom mikropôžičku. Na to, aby ju však dostali musia splniť isté podmienky. Medzi tie najdôležitejšie patrí aj to, že si počas roka musia každý mesiac  usporiť minimálne 50 eur. Zároveň sa musia zúčastňovať vzdelávacích stretnutí v miestnom Komunitnom centre.

Vedia si ušetriť

Z Luníka IX sa museli vysťahovať, pretože  nevlastnili nájomnú zmluvu. Pomoc, ktorú im projekt ponúka, je pre pani Ruženu a jej rodinu svetlou nádejou do života. „Zatiaľ si na dom sporíme tri mesiace, chcela by som ho postaviť pre svoju rodinu a deti,“ hovorí. Keďže sú na začiatku svojich plánov doposiaľ na vkladnú knižku uložili 150 €. Verí však, že sa im podarí šetriť aj naďalej a postavia svoj vytúžený domček.Pani Ruženke sa prácu nedarí hľadať, peniaze zarába jej manžel. Ako živnostník pracuje na stavbárskych prácach. V Krízovom centre sa stará o opravy, omietku či dlažby. Okrem peňazí na dom si odkladajú aj ďalšie korunky. „Na inú vkladnú knižku si bočne dávame  ďalšie peniaze. Chceli by sme ich mať v rezerve, v prípade, žeby sa niečo stalo,“ myslí do budúcna gazdinka. Aj keď toho nemajú veľa, drží sa hesla, že ak človek chce, dá sa niečo ušetriť. „Keď vám niekto dá takúto šancu, netreba ju zahodiť,“ dodáva. Ak sa jej podarí dostavať dom, tešiť sa bude hlavne na to, že bude mať pri sebe všetky deti. „Budú si môcť prísť do vlastného a nikto nás nebude vyhadzovať.“ V jednej izbe momentálne býva s manželom a piatimi deťmi.

V škole sú vyznamenané

Staršie deti odišli za prácou do Anglicka či Belgicka. Tie mladšie si so sebou priniesla aj na vzdelávacie stretnutie. Ako nám malé školáčky prezradili, raz by chceli byť učiteľkami či maliarkami. Študentka deviateho ročníka sa túži stať sociálnom pracovníčkou. „Sú to dobré žiačky, zatiaľ všetky boli vyznamenané,“ prezradila pyšná mamina. 

Najviac si želá, aby sa jej deti vyučili. „V dnešnej dobe treba mať papier.  Je ťažké nájsť si prácu, pokiaľ človek nemá skončenú ani len strednú školu,“ uvedomuje si pani Kandúrová. „Ja som sa neučila,“ s ľútosťou prezrádza. Na pohovoroch ju pri priznaní, že nedokončila strednú školu väčšinou odmietnu. „Moje deti vediem k tomu, aby sa učili. Dokážu to a a budú sa mať lepšie.“

Je to na rodičoch

Mama Ružena by chcela byť pre svoje deti lepším rodičom než akých mala ona. „Rodič sa musí rozhodnúť, čo je pre ich detí dobré.“ Hovorí, že jej otec ju zobral zo strednej školy, mysliac si, že chodí za priateľom. Túto chybu by však ona neurobila. „Chcela by som viesť deti tak, aby nedopadli rovnako ako ja. Ale aby získali v škole nejaký papier a mohli povedať, že som to dokázala. Ja som z Luníka IX, ale vyučila som sa!“ 

Ako ďalej hovorí: „Na lásku majú čas, najprv škola!“ Jej deti sú podľa Ruženy dosť snaživé a majú na to, aby úspešne ukončili školy či mali lepšiu budúcnosť. „Chcela by som viesť deti k tomu aby nedopadli tak ako ja, že som sa hneď zamilovala a mala veľa detí.“ S ich priateľmi podľa jej slov však môžu byť aj popri štúdiu. A ak to ukončia,  vtedy sa môžu zamýšľať nad rodinou. „Takto ukáže aj moja dcéra svojím deťom, že keď som vyštudovala ja, tak budeš aj ty vyštudovaná.“ Hoci túto podporu sama v živote nenašla, vie, že vzdelanie detí stojí práve na starších. A to všetko, čo sa jej nepodarilo, by rada uvidela u svojich detí. O tom, že sa jej ich podarí priviesť správnym smerom nepochybuje. „Majú na to,“ poznamenala rómska mama s nádejou v očiach.

foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: lunik ix

Točiková
Zdieľať článok:

Je absolventkou mediálnych štúdií v Prešove. Popri štúdiu praxovala v Zajtrajších novinách či Korzári. Počas filmového festivalu sa podieľala na prílohe denníka artfilmfest:dnes. Momentálne pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím