03.08.15

Mená pod podaniami na poslanca sú falošné

Tri osoby s menami, ktoré boli uvedené na písomných podnetoch hlavnej kontrolórky mesta Košice na mestského poslanca Miloša Ihnáta (nezávislý), neexistujú.
primátor Rasi
Zistila to polícia, ktorá na základe oznámenia Ihnáta preverovala, či vyjadreniami v listoch, že v čase, keď bol zamestnancom Bytového podniku mesta Košice (BPMK) a počas práceneschopnosti vykonával ako externý študent skúšky na právnickej fakulte, nebol spáchaný trestný čin ohovárania. Po odchode zo Smeru... O tom, že na magistrát prišli podania na poslanca, informoval primátor Richard Raši (Smer) na aprílovom rokovaní zastupiteľstva. Ihnátovi už vtedy v bytovom podniku, kde pracoval ako vedúci referent, plynula výpovedná doba. Výpoveď dostal po tom, čo vo februári podal žalobu, v ktorej tvrdí, že ho zamestnávateľ po odchode zo strany Smer šikanuje. V marci s ďalšími poslancami podal podnet kontrolórke, aby preverila stavebné práce BPMK na súkromných nehnuteľnostiach jeho funkcionárov. Raši: Oficiálne podania „Dostal som oficiálne podania od občanov mesta Košice,“ hovoril o listoch na rokovaní zastupiteľstva Raši. Kontrolórku vyzval, aby sa nimi zaoberala a poslancovi odkázal, že mu drží palce, aby nebola pravda, čo sa v nich píše. Polícia skonštatovala, že podnety písali „neznáme osoby, ktoré neuviedli svoju pravú identitu“, kedže mená v nich uvedené nie sú v registri obyvateľov. Ihnát pri výsluchu vravel, že má podozrenie, že listiny „vykonštruoval“ jeho zamestnávateľ. Informácie o vykonávaní skúšok počas PN totiž bytový podnik uviedol ako dôvod, pre ktorý s ním okamžite skončil pracovný pomer. Stíhanie zastavili Konateľ podniku Róbert Ujpál polícií nepovedal, odkiaľ tie informácie mali, len tvrdil, že nie sú z podnetov na poslanca. „BPMK si ich zistil sám a písomne podložil,“ uviedol. Vyšetrovateľke to stačilo a trestné stíhanie zastavila. Prípad zhrnula tak, že ide o dlhotrvajúci pracovnoprávny konflikt, ktorý sa Ihnát snaží riešiť aj z pozície miestneho politika. „Listiny, ktorými mával primátor na verejnom rokovaní zastupiteľstva, sú falzifikátmi. Je to hanba, že sa dal zatiahnuť do špinavej politickej hry,“ hovorí Ihnát. Zhodu termínov PN a skúšok vysvetľuje tak, že mu ich na fakulte zapísali neskôr, ako ich urobil. Dodáva, že zamestnávateľ mal možnosť vykonať kontrolu, či dodržiava liečebný režim.
Primátor: Preverujeme všetky podnety 
Primátor Richard Raši (Smer) nerobí žiaden rozdiel medzi podnetmi na kontrolu, ktoré napíšu pravé osoby, a podnetmi, ktoré sú podpísané falošnými menami. „Všetky, ktoré sa týkajú Mesta Košice a mestských organizácií, sa preverujú bez ohľadu na to, kto ich podal,“ hovorí.
Prečo boli listy na poslanca postúpené hlavnej kontrolórke bez toho, aby sa overilo, či existujú ich autori, vysvetľuje tým, že sa týkali „poškodzovania BPMK jeho zamestnancom“.
Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím