08.07.20

Mesto Košice naďalej pokračuje v boji proti šíreniu siníc v jazere

zdroj: TASR

Mesto Košice aj tento rok pokračuje v odstraňovaní nežiaducich siníc z vôd košického Jazera v mestskej časti (MČ) Nad jazerom. V stredu do vody prostredníctvom špeciálneho plavidla aplikovali prípravky, ktoré majú znížiť ich množstvo.

Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke s tým, že prevádzka vodnej plochy bude vo štvrtok (9. 7.) v štandardnom režime - v jazere sa bude možné kúpať či chytať ryby.

Metódu bez použitia chémie aplikuje na Jazere šiesty rok tím okolo Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne. Dosiahnuté výsledky považuje za pozitívne.

„To, čo aplikujeme aj v Košiciach, predstavuje ekologický a prírodný spôsob čistenia, ktorý nikoho a nič nepoškodzuje. Používame veľmi účinné metódy, ktoré sa nám osvedčili a napravujeme tým aj rovnováhu vodného ekosystému,“ povedala Eliška Maršálková z oddelenia experimentálnej fykológie a ekotoxikológie Botanického ústavu Akadémie vied ČR s tým, že oproti roku 2015 sa podarilo znížiť množstvo sedimentu približne o polovicu.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Takmer 60-tisíc eur

Celý proces stojí mesto ročne takmer 60-tisíc eur, cena sa oproti minulému roku podľa magistrátu nezmenila.

„Mnohí Košičania strávia tohtoročnú letnú dovolenku na kúpaliskách a vodných plochách v našom meste. Našou prioritou je, aby ich tu na Jazero chodilo čo najviac, cítili sa bezpečne a pohodlne a mohli sa okúpať v čistej vode. Takisto nám záleží na tom, aby tu mohli trénovať nádejní vodní lyžiari,“ povedal primátor Jaroslav Polaček.

Miesto na rekreáciu 

Dodal, že aby mohla byť táto lokalita naďalej obľúbeným miestom na rekreáciu a šport, musia do nej aj investovať.

„Sme radi, že aj súčasné vedenie mesta Košice pokračuje v revitalizácii tejto plochy. V opačnom prípade by sme tu mali zelenú a zapáchajúcu vodu, problémom by bol aj premnožený hmyz,“ povedala starostka uvedenej MČ Lenka Kovačevičová.

Keďže sú v tesnej blízkosti domy a bloky, podľa nej by sa tiež zhoršila kvalita bývania a zanikla by i možnosť na športové vyžitie. Ak by sa sinice opäť premnožili, hygienici by na jazere museli zakázať aj kúpanie ako v uplynulých rokoch.

Foto: TASR 
(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk


reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím