30.07.20

Mesto Košice vlani hospodárilo s celkovým prebytkom 2,7 milióna eur

Foto: Veronika Janušková

Celkový výsledok minuloročného hospodárenia mesta Košice predstavuje 2,7 milióna eur. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta za rok 2019, ktorý vo štvrtok na svojom rokovaní bez pripomienok schválilo mestské zastupiteľstvo (MsZ). Zostatok dlhu mesta ku koncu minulého roka predstavoval 32 miliónov eur, čo je 18,3 percenta.

Celkové príjmy dosiahli približne 217 miliónov eur a výdavky 214 miliónov eur. Ide tak o 91-percentné plnenie príjmov a 90-percentné plnenie výdavkov.

Cudzie prostriedky - štátne prostriedky, granty a ostatné účelové prostriedky sú vo výške 2,1 milióna eur a sú viazané na použitie v tomto roku. Sumu 577-tisíc eur, ktorá po ich odpočítaní zostane, pridelili do rezervného fondu mesta a vratku vo výške 54-tisíc eur do fondu rozvoja bývania.

„Hospodárenie a záverečný účet po formálnej stránke sú v súlade so všetkými zákonmi a s platnou legislatívou. Čo sa týka môjho celkového hodnotenia, mesto nevyužilo tie príležitosti, ktoré mu rozpočet minulý rok dával. Napríklad starostlivosť o opustených ľudí – bezdomovcov a sociálne odkázaných, starostlivosť o opustené a túlavé zvieratá, a o 'opustené' autá,“ povedal s tým, že ide aj o ďalšie oblasti.

Významné investície 

Najväčšie výdavky z hľadiska programového členenia rozpočtu boli v programoch vzdelávania (85 miliónov eur), dopravy (36 miliónov eur) a životného prostredia (21 miliónov eur).

Magistrát označil za významné investičné akcie, napríklad rekonštrukciu a vybavenie škôl i školských zariadení, modernizáciu zastávok mestskej hromadnej dopravy, rekonštrukciu mostov, majetkovoprávne usporiadanie pozemkov pod Slaneckou cestou či výstavbu nájomných bytov pre mladé rodiny na Sládkovičovej ulici. Košice vlani splatili úvery vo výške 19,3 milióna eur.

Hospodárenie všetkých príspevkových organizácií mesta skončilo so ziskom. Najvyšší zisk eviduje zoologická záhrada, a to 230-tisíc eur. Nasleduje Správa mestskej zelene so ziskom necelých 120-tisíc eur.

Čítajte aj: 

 

Foto: Veronika Janušková 

(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk 

 

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím