12.12.19

Mesto zrušilo novoročný ohňostroj

Foto: Iveta Vaculová

 AKTUALIZOVANÉ 

Mestské zastupiteľstvo dnes jednohlasne schválilo finančnú dotáciu 50-tisíc eur na zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti, ktorá sa minulý piatok stala v Prešove. Návrh predniesla námestníčka primátora mesta Košice Lucia Gurbaľová (Fungujúce Košice).

V úvode zasadnutia Richard Hergott z referátu marketingu a kultúry košickej radnice reagoval na otvorený list obyvateľov Košíc, v ktorom vyzývajú mesto, aby zrušilo novoročný ohňostroj. „Ide o prejav úcty, rešpektu, súcitu a solidarity voči tým, ktorých tragédia v Prešove postihla,“ píše sa v otvorenom liste, pod ktorým sú podpísané vysokoškolská pedagogička a etička Andrea Klimková a vychovávateľka Alena Martonová. 

reklamná správa

Ani svetelná šou

Celý silvestrovský program mesta Košice stojí 12 600 eur. „Zahŕňa komplexný balíček s tanečným, hudobným programom a ohňostrojom. Ohňostroj z toho stojí 2 tisíc eur,“ uviedol Hergott. Po dohode s dodávateľskou agentúrou ohňostroj zrušia. 

Poslanec a starosta Mestskej časti Košice-Západ Marcel Vrchota (Fungujúce Košice) navrhol ako alternatívu ohňostroja svetelnú šou: „Vyhovovalo by to aj psičkárom, pretože ohňostroj zvieratá každý rok vyplaší.“ Hovorca mesta Košice Vladimír Fabian pre KOŠICE:DNES uviedol, že svetelná šou, alebo videomapping, sú oveľa nákladnejšie ako klasický ohňostroj, a preto šou realizovať nebudú. Silvestrovský programu na Hlavnej sa inak nemení. 

Karaffa navrhol 20-tisíc

V súvislosti s dotáciou pre mesto Prešov poslanec Dominik Karaffa (nezaradený) vzhľadom na finančnú situáciu mesta nesúhlasil s predloženou výškou sumy 50-tisíc eur, navrhol ju znížiť na 20-tisíc eur. „Minulý mesiac zomrelo pri dopravnej nehode na západe Slovenska vyše 10 ľudí. Ako sme pomohli pozostalým? Ako pomohol Prešov? Rovnako v novembri došlo k požiaru bytovky v Krompachoch. Minulý rok sme mali v Košiciach dve tragédie, horelo v bytových domoch na Terase. Ako týmto ľuďom pomohlo mesto Košice? Ako pomohol Prešov?“ uviedol Karaffa na zastupiteľstve, ale aj na svojom profile na Facebooku.

reklamná správa

Ostrá kritika

Pre porovnanie - rovnakú sumu posiela aj Bratislava. Názor ostro skritizovala poslankyňa Lenka Kovačevičová (nezaradená). „Toto vyjadrenie pripisujem vášmu mladému veku, ešte nemáte toho dosť odskákané. Pripomína mi to váš výrok z minulosti k inej téme, že mŕtvi to nepocítia,“ uviedla starostka mestskej časti Nad jazerom. Poslanec a starosta MČ Západ Marcel Vrchota súhlasil s dotáciou v plnej výške. „Nikdy nevieme, kedy naše mesto bude potrebovať podobnú pomoc od iných,“ uviedol. 

Väčšina zastupiteľstva sa pri hlasovaní o poslaneckom návrhu Karaffu zdržala a jednohlasne schválili pôvodne navrhovanú sumu 50-tisíc eur.

Zriadia transparentný účet
Vladislav Stanko (Košickí aktivisti a nezávislí) sa vzdal poslaneckej odmeny za mesiac december v prospech Prešova. Poslanec Ladislav Strojný (Košickí aktivisti a nezávislí) predniesol návrh, aby mesto Košice zriadilo transparentný účet, kde by sa zhromažďovali financie z charitatívnych zbierok a na ktorý by mohli poslanci, ale aj verejnosť posielať finančné príspevky v podobných prípadoch. Zastupiteľstvo tento návrh schválilo. 

 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím