09.10.19

Mesto kúpi iglu pre bezdomovcov

foto: iglou.cz

S klesajúcimi teplotami pod bod mrazu začínajú byť životné podmienky ľudí bez domova, ktorí nenavštevujú nocľahárne, kritické.

Podľa odhadov žije v Košiciach okolo 1 200 takýchto ľudí z celého východu a dokonca aj z Českej republiky.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Núdzový prístrešok

Mesto Košice chce pomôcť týmto ľuďom a aj preto objednalo v Moravskej Ostrave v Čechách dva kusy iglu pre páry a ďalšie tri kusy pre jednu osobu. Celková suma objednávky je 630 eur.

Iglu je núdzový prístrešok pre ľudí bez domova, ktorí nemôžu alebo nechcú navštevovať z rôznych dôvodov charitné ubytovne. Dôvodov zvykne byť viac, medzi hlavné však patrí alkohol, či obava nechať na noc svoje „miesto“ bez dozoru.

„Po dohode s Arcidiecéznou charitou a neziskovou organizáciou Oáza - Nádej pre nový život, ktoré poskytujú služby osobám bez domova, iglu poskytneme obom subjektom. Budú slúžiť ako pohotovostné ‚príbytky‘ pre ľudí, ktorí nemôžu byť ubytovaní, alebo nemajú záujem o prenocovanie v útulkoch alebo registrovaných nocľahárňach,“ uviedol pre KOŠICE:DNES hovorca mesta Vladimír Fabian.

Bývanie do minúty

Tieto príbytky budú rozložené v blízkosti sídla zariadení (na Bosákovej ulici a v Bernátovciach) tak, aby mohli byť ich užívatelia čiastočne kontrolovaní. „V prípade, že sa tento spôsob okamžitej pomoci osvedčí, nevylučujeme možnosť zakúpenia ďalších iglu,“ dodal Fabian.

Iglu je zložené do jednej minúty. Tvorí ho dobre izolujúca polyetylénová pena a hliníková fólia, ktorá zaručuje jeho nehorľavosť. Oproti vonkajším teplotám v zimných mesiacoch je v ňom až o 18 stupňov teplejšie. Človek si ho vyhreje svojím vlastným telesným teplom.

Projekt Francúza z Česka
Projekt prichádza na Slovensko z Ostravy. Jeho autorom je Francúz Manu Chilaud, ktorý práve v tomto meste žije a inšpiroval sa u svojho krajana. V Čechách momentálne prespáva v iglu 46 ľudí bez domova.

 

reklamná správa

Čítajte viac: bezdomovci

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím