16.04.18

Mesto nechce prispieť klubu na opravu svojho majetku

Foto: Veronika Janušková

Futbalovému klubu Košická Nová Ves hrozí, že príde o schválenú dotáciu na obnovu schátranej tribúny.  

Futbalový klub v tejto malej mestskej časti robí pre zachovanie svojej 83-ročnej histórie, čo môže. Prehľad svojich aktivít na obnovu objektu štadióna nedávno zverejnil na sociálnej sieti. Magistrátu zástupca klubu vyčíta, že im nechce spolufinancovať schválenú dotáciu zo Slovenského futbalového zväzu (SFZ) na obnovu tribúny. Je v zlom technickom stave a je majetkom mesta. 

Milan Lesňák (nezávislý) je starostom Košickej Novej Vsi aj predsedom miestneho futbalového klubu. Hovorí, že od otvorenia ihriska v roku 1974 sa na tribúne dlho robili len drobné opravy. 

reklamná správa

Ochutnaj 5 druhov voňavých CURRY pochúťok

Od tých najjemnejších až po korenisté chilli chute v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí.

Zistite viac

Sponzori a dary  

„Za posledné tri roky sme tu ale preinvestovali nemalé prostriedky. Stále sa obzeráme po alternatívnych spôsoboch financovania. Zdroje sme zabezpečovali aj zo sponzorských či dobrovoľných darov,“ povedal. 

Cez rôzne granty športoví nadšenci osadili nové hliníkové brány, novú sieť, zrevitalizovali trávnik a zavlažovanie ihriska. „V budove štadióna sme za vlastné peniaze vymenili elektrické gamatky za plynové radiátory, renovovali sa aj sprchy. Mesto sa dlhodobo tvári, že mu tento objekt nepatrí,“ pokračuje Lesňák.

Vlani klub uspel so žiadosťou v súťaži SFZ na rekonštrukcie futbalovej infraštruktúry. Do tribúny by tak mohol investovať celkovo 32-tisíc eur. Podmienkou ale je, že samospráva zafinancuje 25 percent zo sumy, teda vyše 8-tisíc eur. 

Foto:Veronika Janušková
Foto:Veronika Janušková

Dve žiadosti zamietli  

Mesto zamietlo klubu už dve žiadosti o spolufinancovanie. „Magistrát údajne nemá osem eur na spolufinancovanie opravy vlastného majetku, pričom my sme mu vypracovali projekt a získali 24-tisíc eur a sami sme za posledné roky investovali pár desiatok tisíc eur do jeho záchrany,“ reagoval Lesňak. Za dotácie by chceli urobiť náter i vypieskovanie železnej konštrukcie, prekryť tribúnu novými plechmi a kúpiť tristo sedačiek. 

Podľa starostu chýbajúce peniaze musia nájsť do konca mája, aby ich boli potom schopní preinvestovať do konca kalendárneho roka. 

Mesto: Majú povinnosť sa starať  

Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová uviedla, že spomínané tribúny sú síce majetkom mesta, ale sú zverené do správy mestskej časti. 

„Mestská časť je povinná sa o ne starať. Oslovili nás so žiadosťou o riešenie spolufinancovania, ale mesto v roku 2017 a 2018 zvýšilo účelové dotácie pre malé mestské časti z 10-tisíc eur na 35-tisíc eur. Bolo im doporučené, aby použili tieto účelové zdroje na túto potrebu,“ informovala hovorkyňa. 

Dodáva, že Košická Nová Ves v roku 2017 dostala od mesta dotácie vo výške 38 900 eur, teda 3 900 eur nad rámec rozpočtu, pričom o použití týchto prostriedkov rozhodla samotná mestská časť. 

 

foto: Veronika Janušková

Struk
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím