19.06.17

Mesto predalo akcie KOSIT-u

Foto: Veronika Janušková

Aktualizované: Predaj akcií spoločnosti KOSIT vyvolal na mestskom zastupiteľstve búrlivú debatu. Po viac ako hodine a pol napokon 25 poslancov odsúhlasilo pôvodný návrh, pričom mesto získa viac ako 4,6 milióna eur.

Poslanci schválili predaj akcií spoločnosti Wood Waste Management Ltd. Ako majoritný akcionár spoločnosti KOSIT si v súťaži, kde boli prihlásené ďalšie dve firmy, uplatnila predkupné právo na 29 percent akcií za cenu 4,61 milióna eur. 

Spolitizovaná téma

Do debaty sa zapojil aj poslanec slovenského parlamentu Zsolt Simon, podľa ktorého je predaj akcií nehospodárny. „Apelujem na to, aby ste prehodnotili postup,“ konštatoval. Ako poslanec NR SR vystúpil aj primátor Richard Raši. „Téma sa spolitizovala. Ak akcie predáme, môžeme investovať do rozvoja mestských častí,“ poznamenal R. Raši.

Tretia cesta neprešla

Opoziční poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda žiadali tretiu cestu, a to počkať na nový znalecký posudok. „Neunáhlime svoje rozhodnutie, počkajme do septembra,“ reagoval Bernard Berberich a navrhol procedurálny návrh, aby sa hlasovanie o predaji odložilo. Podporu získal iba u deviatich poslancov. 

Pre Jaroslava Polačeka je predaj sklamaním.
Pre Jaroslava Polačeka je predaj sklamaním. foto: Robo Hakl

Mestu ostáva 5 percent

Spoločnosť KOSIT plánuje investovať do rekonštrukcie spaľovne, sumu vyčíslila na 51 miliónov eur. Mesto by ako minoritný vlastník muselo vyčleniť v rozpočte okolo 4,5-milióna eur, tieto peniaze však momentálne nemá. Rozhodlo sa predať 29 percent akcií, pričom mu ešte zostane ďalších päť. „Ak by poslanci neodhlasovali odpredaj 29 percent akcií, mohlo by dôjsť k zvýšeniu poplatkov za odpad minimálne o 11 percent.  Tých 5 percent znamená, že budeme mať zástupcu v dozornej rade,“ konštatoval primátor Raši.

foto: Robo Hakl
foto: Robo Hakl

Košičania prehrali

Spoločnosť KOSIT deklaruje, že garantuje fixné ceny do 31. decembra 2021. Podľa J. Polačeka je predaj sklamaním, pretože mesto prišlo o kontrolu nad odpadovým hospodárstvom. „Treba si uvedomiť, že Košičania prehrali, bude tu monopol,“ myslí si J. Polaček.

Čítajte viac: kosit

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím