12.10.18

Mesto pri Slaneckej ceste hovorí o vyvlastnení

foto: Veronika Janušková

Výkup pozemkov v okolí Slaneckej cesty v Košiciach, ktorá sa má rozširovať, postupuje pomaly. Mesto vlastní iba necelú tretinu parciel a nevylučuje, že môže pristúpiť k vyvlastneniu.  

Za posledný polrok sa samospráve podarilo uzavrieť dohody o odkúpení pozemkov s deviatimi vlastníkmi. Proces je však stále pomalý a komplikovaný. 

Na rozšírenie Slaneckej ulice podľa stavebného zámeru je potrebných 40-tisíc metrov štvorcových. „Zatiaľ sa podarilo vykúpiť približne 12-tisíc metrov štvorcových, pričom za jeden meter je znalcom určená cena 35 eur,“ informoval Jozef Marko, hovorca magistrátu.

V súlade so stavebným zákonom a cestným zákonom je možné podľa Marka vydať územné rozhodnutie aj bez právneho vzťahu k dotknutým pozemkom. A to vtedy, ak je možné tieto pozemky vyvlastniť na verejný účel. 

reklamná správa

Zmluva na projekt 

„Mesto Košice využije inštitút vyvlastnenia v prípade, ak niektorí vlastníci svojím prístupom budú aj naďalej ohrozovať realizáciu tohto veľmi potrebného projektu neustálymi zmenami postojov k predaju pozemkov v ich vlastníctve,“ uviedol Marko.  

Zmluvu o dielo na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie a modernizácie Slaneckej cesty podpísalo mesto s bratislavskou firmou Amberg Engineering Slovakia pred niekoľkými mesiacmi. Má zabezpečiť meračské práce, geodetické zameranie či zakreslenie inžinierskych sietí. Tiež musí vypracovať dokumentáciu pre územné rozhodnutie pre stavbu aj pre stavebné povolenie.

Slanecká cesta potrebuje rozšíriť už dlho. Počas dopravnej špičky sa na nej tvoria kolóny. foto: Veronika Janušková
Slanecká cesta potrebuje rozšíriť už dlho. Počas dopravnej špičky sa na nej tvoria kolóny. foto: Veronika Janušková
Rekonštrukcia za 21 miliónov eur
Rekonštrukcia a modernizácia Slaneckej cesty má stáť 21 miliónov eur. Projekt ráta s komplexnou prestavbou konštrukcie vozovky vrátane úpravy jej podložia. Šírka jazdných pruhov má byť 3,25 metra, pričom by išlo o rozšírenie v úseku dlhom približne 2,5 kilometra.

 

reklamná správa

Čítajte viac: doprava

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím