04.12.15

Mesto si s Remetom vymení pozemky kvôli výstavbe futbalovej arény

DNES
Zdieľať:
Majetkoprávne vzťahy na území pri hale Cassosport, kde má stáť nová futbalová aréna, vysporiadava mesto už viac než rok. Pre výstavbu nového štadióna v Košiciach bude potrebná ďalšia výmena pozemkov. Tentoraz ich mesto chce vymeniť so súkromným podnikateľom Miroslavom Remetom. Firma CI Regio Prešovčana M. Remetu vlastní predmetné pozemky vo výmere viac než 6600 metrov štvorcových. Na decembrovom mestskom zastupiteľstve budú poslanci schvaľovať ich bezodplatnú zámenu za parcelu s rozlohou 4446 metrov štvorcových. Mesto za ňu dá firme plochu s rovnakou výmerou, ktorá sa nachádza v blízkosti budúceho futbalového štadióna. „Touto zámenou by ostala zachovaná rovnaká výmera pozemku spoločnosti CI Regio, ako aj možnosť využiť ho na prípadnú zástavbu. Zároveň by sa uvoľnil pozemok pre mesto tak, aby bolo možné realizovať výstavbu futbalového štadióna,“ uvádza sa v dôvodovej správe k prevodu pozemkov. Tento prevod pozemkov v areáli medzi bývalým blšákom, Cassosportom a Mercury Marketom, kde má futbalová aréna stáť, nie je prvým. „Prevody majetkov, ktoré súvisia s výstavbou futbalovej arény, schvaľujeme už asi rok. Bolo tu viac pozemkov, ktoré sme museli takto vysporiadať,“ informoval Otto Brixi, predseda majetkovej komisie mestského zastupiteľstva.

Verejné obstarávanie na dodávateľa stavby

Stavba futbalovej arény sa prakticky už začala, v súčasnosti prebieha archeologický výskum územia. Realizujú ho tri firmy -  Triglav, Bobek a Správa mestskej zelene v Košiciach. Kto bude realizovať samotnú výstavbu,  zatiaľ nie je známe. „Začiatkom budúceho roka spustíme proces verejného obstarávania formou súťažného dialógu pre výber zhotoviteľa stavby, vrátane projektu pre stavebné povolenie i realizačnej projektovej dokumentácie. Vybratý úspešný uchádzač bude dielo komplexne realizovať,“ uviedol Miroslav Sambor z komunikačného oddelenia magistrátu mesta.

S parkovaním pomôžu obchodné centrá

V plánoch výstavby futbalovej arény zarazila niektorých Košičanov kapacita parkovacích miest. Štadión má mať 9080 miest pre divákov, avšak v overovacej štúdii projektu je navrhovaných iba 494 parkovacích miest. „Aréna sa nachádza v území, kde sú veľké obchodné centrá s rozsiahlymi sústredenými parkovacími plochami, ktoré majú značné kapacitné rezervy,“ zdôvodnila hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. (ac)
Futbalový klub FC VSS v projekte prakticky končí
vizualizacia stadion2 (2)
Vplyv futbalového klubu FC VSS v akciovej spoločnosti, ktorá zabezpečuje výstavbu nového futbalového štadióna, bude čoskoro len symbolický.
Akcionári Košickej futbalovej arény (KFA), teda Mesto Košice s majoritným podielom 85 percent a futbalový klub FC VSS s 15 percentami, na novembrovom valnom zhromaždení rozhodli o zvýšení jej základného imania o deväť miliónov eur.
S peňažným vkladom súvisela emisia nových akcií. Mesto najprv upísalo akcie v hodnote 7,65 milióna eur, čo zodpovedalo jeho 85–percentnému podielu vo firme.
FC VSS nevyužil prednostne právo na prevzatie „svojich“ akcií v hodnote 1,35 milióna eur. Zobrala si ich samospráva, ale nie všetky, preto základné imanie nakoniec zvýši o osem miliónov.
Pôžička od štátu 
„Po splatení hodnoty upísaných akcií najneskôr do konca roka mesto získa 99,12 percentnú majetkovú účasť,“ konštatuje sa v informácii o výsledku valného zhromaždenia, ktorú predloží na rokovanie zastupiteľstva námestník primátora Martin Petruško (Smer) .
Na úhradu akcií samospráva použije úver od ministerstva financií, ktorý je určený na výstavbu futbalového štadióna. Pre túto finančnú operáciu poslanci musia schváliť aj zmenu rozpočtu mesta.
Mesto tam vložilo štátne peniaze a ja štátne peniaze nemám. Aj predtým bol náš rozhodovací vplyv viac-menej formálny. Nie je dôležité, koľko tam máme percent, len nech sa postaví štadión,“ povedal Blažej Podolák, prezident FC VSS.
(rok)
Foto: Veronika Janušková Vizualizácia: mfk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím