24.11.15

Mesto: Taliani v KOSIT-e sľúbili nesplniteľné

Odpadová firma KOSIT nebude musieť uskutočniť všetky investície, ku ktorým sa zaviazala v roku 2010 výmenou za pokračovanie kontraktu s Mestom Košice. Mestské zastupiteľstvo na návrh námestníčky primátora Renáty Lenártovej (Smer) na poslednom rokovaní zrušilo päť rokov staré uznesenie, podľa ktorého mal KOSIT súbežne s uskutočnením prvej etapy modernizácie spaľovne v Kokšov–Bakši pripraviť aj projekt jej druhej etapy. Firma s tým súhlasila v roku 2010, keď ju väčšinovo vlastnila talianska spoločnosť 4Italy. Súhlas firmy bol podmienkou, aby jej mesto na čele s primátorom Františkom Knapíkom (KDH) predĺžilo zmluvu na zber, odvoz a zneškodňovanie komunálneho odpadu do roku 2022. Prvú fázu rekonštrukcie spaľovne za vyše 28 miliónov eur financovanú z vlastných zdrojov a úveru dokončil KOSIT v roku 2013. Spočívala vo výmene prvého parného kotla za nový, inštalácii modernej linky na čistenie spalín a turbíny na výrobu elektrickej energie. Nový mal byť aj druhý kotol Podľa materiálu schváleného mestskými poslancami v apríli 2010 mala v priamej nadväznosti na prvú etapu pokračovať ďalšia modernizácia s nákladmi okolo 70 miliónov eur. O dva dni mesto s Talianmi uzavrelo dodatok k investičnej zmluve, ktorý vymedzoval predpokladaný rozsah investičných akcií. Hlavnou mala byť výstavba úplne nového druhého kotla. Ešte v decembri 2012, už za primátora Richarda Rašiho (Smer), mesto posunulo KOSIT-u termín na predloženie projektu o dva roky. Názor zmenilo, keď koncom minulého roka Taliani prekvapujúco predali väčšinový podiel česko-slovenskej investičnej skupine Wood & Company. „Bolo to veľmi pritiahnuté za vlasy, neadekvátne k reálnym prevádzkovým a finančným možnostiam KOSIT-u,“ povedal o výške investície deklarovanej v roku 2010 riaditeľ magistrátu Pavol Lazúr (Smer). Primátor: Záťaž pre mesto Raši zasa upozorňoval, že  mesto je v KOSIT-e stále menšinovým vlastníkom (34 percent). „Schvaľovať investície znamená schvaľovať aj našu záťaž. Pri pozitívnom hospodárskom výsledku by naopak malo mesto dividendy,“ uviedol. Wood & Company za vlád Smeru radila štátu pri viacerých predajoch majetku. V Košiciach cez firmu EEI už má od mesta biznis s plateným parkovaním. KOSIT ročne dostáva od samosprávy za nakladanie s odpadom 11,5 milióna eur, za zimnú údržbu ciest a ich čistenie 2,4 milióna eur. Modernizáciu financoval z 22 – miliónového bankového úveru, ktorý prevzal nový akcionár.
Rekonštrukcia spaľovne mala chyby
Nový vlastník KOSIT-u tvrdí, že plány svojho predchodcu prehodnotil a pripravuje vlastnú koncepciu rozvoja spaľovne.
Zameraná má byť na výrobu demineralizovanej vody, zvýšenie výroby elektrickej energie, ale aj distribúciu tepla. „Nepôjde sa zrejme do celej rekonštrukcie kotla, ale do predĺženia jeho živostnosti. V plánoch je druhý energetický zdroj, skôr pre vlastnú spotrebu, a investície do čistenia spalín,“ povedal generálny riaditeľ KOSIT-u Marián Christenko, ktorého do funkcie dosadila Wood & Company.
Podľa neho na modernizácii spaľovne z čias talianskeho vedenia zistili „vady“, čo viedlo k súdnemu sporu s jedným z dodávateľov.
Novú koncepciu rozvoja spaľovne pre KOSIT pripravujú firmy Inteka a Eveco z Brna. Christenko tvrdí, že hotová bude do konca roka.
Foto: Veronika Janušková
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím