29.12.16

Mesto vyhlási verejnú súťaž na predaj akcií spoločnosti KOSIT

Foto: Veronika Janušková

Do konca januára budúceho roku by malo mesto Košice na základe uznesenia decembrového mestského zastupiteľstva vyhlásiť verejnú súťaž na predaj 29 percent akcií akciovej spoločnosti KOSIT. Poslanci schválili, že minimálna cena v rámci verejnej obchodnej súťaže je 4,1 milióna eur, pričom nominálna hodnota tohto podielu mesta je 4,8 milióna eur.

Mesto už dostalo ponuky na odkúpenie akcií nielen od majoritného akcionára, ale aj od dvoch ďalších subjektov.
Akciová spoločnosť KOSIT má v súčasnosti základné imanie vo výške 16 799 200 eur. Jej akcionármi sú WOOD Waste Management Limited patriaci do skupiny WOOD & Company a.s., ktorá vlastní 66 percent akcií a mesto Košice, ktoré má 34 percent akcií. Predkupné právo na akcie má majoritný akcionár WOOD Waste Management Limited, pričom môže akcie ponúknuté na predaj získať, ak bude ochotná zaplatiť rovnakú cenu ako víťaz verejnej súťaže. Aj po predaji 29 percent bude mať mesto v spoločnosti KOSIT minoritný päťpercentný balík akcií.

Dôvodom predaja akcií je, že KOSIT chce zvýšiť základné imanie spoločnosti a avizuje v nasledujúcich rokoch investovať vyše 50 miliónov eur do rozvoja. Mesto, ak by si chcelo zachovať 34-percentný podiel, muselo by vložiť do spoločnosti KOSIT okolo 4,6 milióna eur, no s takou položkou rozpočet mesta na budúci rok neráta.

Podľa viacerých opozičných a nezávislých poslancov by mesto akcie nemalo predávať, keďže spoločnosť KOSIT má monopol nielen na zber a zhodnocovanie komunálneho odpadu, ale aj na zimnú a letnú údržbu podstatnej časti mestských komunikácií. Vyjadrili obavu, že po predaji akcií mesto a zastupiteľstvo nebudú mať nijaký dosah na akciovú spoločnosť KOSIT a jej cenotvorbu.

(SITA)
Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím