22.04.20

Mesto začne doručovať rozhodnutia na dane a poplatky

Foto: Veronika Janušková

V súvislosti s postupným uvoľňovaním opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu začne mesto Košice v stredu (22. 4.) s doručovaním rozhodnutí na poplatky za komunálny odpad, dane z nehnuteľností a dane za psa.

Rozhodnutia budú do košických domácností od zajtrajšieho popoludnia doručovať zamestnanci mesta ako správcu týchto daní cez pracovné dni vždy od 16. do 20.30 hodiny, počas sobôt sa tak bude diať medzi 14. až 20.30 hodinou.

Informačné centrum mesta Košice (055/6419 100, resp. pomoc@kosice.sk) v prípade otázok alebo nejasností k vyrubeným miestnym daniam a poplatkom, bude k dispozícii.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, zemiaky či zdravá farmárska kapusta. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Do vlastných rúk

Lehota na zaplatenie je maximálne 45 dní od doručenia, v prípade viacerých splátok je to dátum uvedený v rozhodnutí 

„Zásielky môžu prebrať do vlastných rúk len osoby, pre ktoré sú určené alebo tí, ktorí majú na to splnomocnenie. Po prevzatí rozhodnutí, teda odo dňa ich doručenia, má občan 30 dní na odvolanie sa, potom ešte ďalších 15 dní na zaplatenie. Každý má tak celkovo lehotu do posledného dňa na zaplatenie 45 dní. Ak má daňovník v rozhodnutí uvedené, že napríklad poplatok za komunálny odpad alebo daň je rozdelená do viacerých splátok, tak lehota tej prvej splátky predstavuje maximálne 45 dní od doručenia a tie ďalšie musí zaplatiť do dátumu, aký je uvedený v rozhodnutí,“ informovala vedúca referátu daní a poplatkov magistrátu mesta Košice Tatiana Moleková.

Pripravte si aj pero

„V záujme zlepšenia doručovania rozhodnutí by bolo vhodné, aby mal každý subjekt označené svojimi menovkami nielen poštové schránky, ale aj vchodové dvere bytov. Ak si niekto neželá prevziať rozhodnutie osobne, mal by to napísať na lístok a ten pripevniť na svoje vchodové dvere,“ upozorňuje magistrát.

Doručovatelia zásielok budú mať v rámci preventívnych opatrení na tvárach ochranné rúška a na rukách rukavice. Mesto v záujme ochrany všetkých ľudí prosí každého daňovníka, aby pri preberaní zásielky mal na tvári takisto ochranné rúško a k dispozícii vlastné pero, ktorým podpíše prevzatie rozhodnutia.

Za odpad cez SIPO aj prevodom

Každý, kto už dostal informáciu o výške poplatku za komunálny odpad prostredníctvom SIPO, by mal uvedenú sumu vyplatiť do konca apríla. Ak to neurobí, musí rátať s upomienkou z pošty. Ak sa aj napriek tomu rozhodne počkať na rozhodnutie, bude musieť za odpad zaplatiť iným spôsobom ako cez SIPO a to napr. prevodným príkazom cez internet banking. 

Právnickým osobám, živnostníkom či fyzickým osobám, ktoré o to požiadali, už mesto poslalo, resp. v najbližších dňoch pošle výlučne elektronickou formou rozhodnutia na poplatky za komunálny odpad a dane z nehnuteľností do elektronickej schránky.

Očakávajú príjem nad 40-miliónov

Mesto Košice podľa schváleného návrhu rozpočtu na rok 2020 očakáva príjem z daní z nehnuteľností na úrovni 32 miliónov eur a ďalších 10 miliónov eur z poplatkov za komunálny odpad. Kvôli negatívnym dôsledkom nového koronavírusu je však momentálne veľmi ťažké odhadnúť akú sumu sa napokon podarí do rozpočtu vybrať. 

Najneskôr do 15. mája bude doručených 144 000 výmerov, ďalších asi 50 000, v ktorých osobné doručovanie nie je z rôznych príčin možné, dostanú daňovníci poštou. 

 

reklamná správa

OBSLÚŽIME VÁS DOMA!

Hygienicky pripravované a zabalené jedlá aj novinky z KOSHI SUSHI Vám donesieme až domov.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím