20.11.17

Mesto musí vrátiť 5,6 milióna eur

foto: Veronika Janušková

Aktualizované. Mesto Košice až po troch rokoch zverejnilo informáciu o vládnom audite najväčšieho investičného projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Na základe jeho záverov musí vrátiť vyše 5,6 milióna eur, ktoré dostalo z eurofondov. 

Úrad pre vládny audit ešte v roku 2014 kontroloval projekt Kasárne - Kulturpark. Dospel k záveru, že mesto porušilo zákon o verejnom obstarávaní, keď pôvodný termín ukončenia prestavby bývalých kasární na Kukučínovej ulici predĺžilo z konca decembra 2012 na koniec mája 2013.        

Vládni úradníci tvrdili, že zmena dátumu dokončenia diela mohla mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. Argumentovali tým, že potenciálni uchádzači v procese verejného obstarávania, ktorí požiadali mesto o vysvetlenie k termínu ukončenia stavebných prác, následne nepredložili ponuku.  

Nezákonnosť postupu v roku 2015 skonštatoval aj Úrad verejného obstarávania, ktorému vládny audit postúpil agendu.            

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Mesto tvrdí, že odovzdanie zákazky preložilo „z dôvodov hodných osobitného zreteľa“, čo dovoľoval dokument ministerstva kultúry. Podľa samosprávy  sa auditori nesprávne opierali o nepredloženie ponúk potenciálnymi uchádzačmi. „Máme k dispozícii stanoviská záujemcov, ktorí potvrdili, že stanovený termín ukončenia zákazky nebol dôvodom na nepredloženie ponuky,“ tvrdí hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.  

Podľa audítorov mohol skorší termín ukončenia stavby Kulturparku odradiť prípadných záujemcov o zákazku. foto: Veronika Janušková
Podľa audítorov mohol skorší termín ukončenia stavby Kulturparku odradiť prípadných záujemcov o zákazku. foto: Veronika Janušková

Káble, plynovod a granáty 

Podľa mesta audit nezohľadnil, že termín stavby dodatkom k zmluve o dielo s firmou Doprastav museli posunúť z dôvodu vzniku nepredvídateľných okolností, akými bol opakovaný výskyt káblov pod napätím na miestach, kde by podľa plánov nemali byť, nález plynového potrubia pod tlakom či vojenských granátov z 2. svetovej vojny.  

Mesto teraz má vrátiť štvrtinu z celej eurofondovej dotácie na Kulturpark ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktoré bolo riadiacim orgánom regionálneho operačného programu.   

Na najbližšom zastupiteľstve  magistrát predloží mestským poslancom návrh dohody s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Podľa nej samospráva vráti 5,6 milióna eur v dvoch splátkach. Prvú by malo zaplatiť v roku 2019, druhú o rok neskôr. 

Navrhujú dohodu o splátkach 

„Uzavretím dohody si mesto zachová možnosť úspešne žiadať v prípade budúcich projektov o príspevok z európskych fondov. Zároveň nebude ohrozené financovanie aktuálnych projektov, napríklad modernizácia električkových tratí. Navyše, bude vytvorený časový priestor na preukázanie správnosti postupu mesta,“ hovorí Šnajdárová. 

Mesto avizuje, že v prípade predloží nové dôkazy. Pomôcť mu má znalecký posudok Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline, ktorý si mesto objednalo. Experti v ňom majú posúdiť, či bol posun termínu vyvolaný nepredvídateľnými okolnosťami a či mohol mať vplyv na výsledok súťaže. Potom chce mesto požiadať o opätovnú kontrolu verejného obstarávania a prehodnotenie rozhodnutia.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím