19.02.21

Ministerstvo vnútra v rámci reformy polície zvažuje aj rušenie krajských riaditeľstiev PZ

FOTO: František Iván

V rámci pripravovanej reformy polície sa zvažuje aj rušenie krajských riaditeľstiev, pripustilo Ministerstvo vnútra (MV) SR. Nič však nie je momentálne pevne rozhodnuté, rozpracovaných je viacero verzií budúceho fungovania Policajného zboru (PZ). Pre TASR to uviedol hovorca rezortu Petar Lazarov.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Momentálne sa podľa hovorcu vykonávajú procesné analýzy, na základe ktorých sa neskôr budú prijímať opatrenia a tvoriť štruktúry PZ tak, aby došlo k prieniku na viacerých úrovniach spolupráce a fungovania štátnych orgánov.

"V rámci viacerých verzií koncepcie sa identifikuje, aké legislatívne úpravy je nevyhnutné urobiť v oblastiach, ktorých by sa reforma mala dotknúť," vysvetlil hovorca. Ide o zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície a zákon o Policajnom zbore.

Pre ministerstvo je podľa Lazarova dôležité, aby výkon služby policajtov bol maximálne orientovaný na potreby občanov. Policajt by mal dokázať miestne a vecne okamžite riešiť problémy, ktoré zo zákona má a zároveň sú občanmi vnímané ako prioritné. Dôležité je tiež zvyšovanie dôveryhodnosti a zároveň optimalizácia a znižovanie finančnej náročnosti chodu polície.

"Nevyhnutne si to vyžaduje zracionalizovať riadiace štruktúry, ktoré musia byť značne zjednodušené a odbremenené od zbytočnej byrokracie a od viacstupňového procesu riadenia. Pri analýzach sa berie do úvahy aj územné členenie SR, zároveň navrhovaná reforma súdnictva a aj nevyhnutnosť dodržiavania zásad trestného práva, ako aj správneho práva," priblížil Lazarov. Všetky prípadné zmeny sú už podľa neho v súčasnosti konzultované so všetkými dotknutými štátnymi orgánmi, a to v rámci miestnej, ale aj vecnej súčinnosti.

Na novej pracovnej koncepcii pracuje tím odborníkov zložený z najvyšších funkcionárov Policajného zboru a rezortu vnútra. "Pracujeme na tom, aby bola zabezpečená dislokácia základných policajných útvarov a zároveň ich materiálno-personálne zabezpečenie tak, aby boli schopné zvládnuť bezpečnostnú situáciu vo svojom územnom obvode v plnom rozsahu a vo vlastnej réžii," doplnil. Ministerstvo uvažuje tiež o zmene pri nosení policajných menoviek.

V ďalšom procese má byť podľa Lazarova spracovaný návrh nevyhnutných legislatívnych úprav pre realizáciu zmien v rámci novej koncepcie. "Zmeny, ktoré budú vychádzať z novej koncepcie, budú zapracovávané postupne, aby bol zaistený bezproblémový chod Policajného zboru. Zároveň dostatočne včas budú tieto zmeny aj komunikované smerom k verejnosti a samotným policajtom," deklaroval hovorca.

reklamná správa

NOZP:Prioritou reformy polície by mali byť zmeny vplývajúce na atraktivitu práce

Prioritou pripravovanej reformy polície by mali byť zmeny, ktoré majú priamy vplyv na atraktivitu práce v Policajnom zbore. Pre TASR to uviedol predseda Nového odborového zväzu polície (NOZP) Vojtech Klučarovsky.

"Ide teda o posilnenie postavenia a samostatnosti policajtov, platové náležitosti, ochrana policajtov pred zásahom do ich súkromia, či zlepšenie náležitých právnych očakávaní, okrem iného aj vytvorením nezávislej komisie na posudzovanie odvolaní voči disciplinárnym rozkazom," načrtol.

Zvýšenie dôvery v políciu spočíva podľa NOZP jednoznačne v odbornosti nadriadených. "Žiaľ, dnes nemá vrcholový a odborne zdatný policajt motiváciu ísť robiť funkcionára, pretože to pre neho nie je finančne výhodné," skonštatoval Kubačka v stanovisku. Funkcionármi sa tak podľa neho stávajú policajti, ktorým chýbajú skúsenosti či odbornosť. Následkom sú podľa zväzu nekompetentné rozhodnutia, čo je spojené aj so znižovaním dôvery. "To sa ale týka aj radových policajtov. Myslíme si, že čím vyššia odbornosť a profesionalita v uniforme, tým vyššia dôvera," dodal.

NOZP prezentoval podľa Kubačku na ministerstve svoje návrhy k reforme ešte na jeseň 2020. Obsahovali napríklad návrh na zrušenie menoviek policajtov. Ako opatrenie proti korupcii policajtov navrhli, aby bolo policajtom zakázané pracovať s hotovosťou a styk s verejnosťou obmedzili na bezhotovostné platby. K dôstojnosti policajtov by mohlo podľa nich prispieť aj zavedenie inštitútu priestupku verbálneho útoku (urážky) policajta pri výkone jeho služobnej činnosti, ale aj priestupku pre toho, kto bez objektívneho dôvodu úmyselne vyvolá fyzický kontakt s príslušníkom Policajného zboru.

Odbremenenie vyšetrovateľov a zároveň vyrovnanie pomeru zaťaženosti medzi vyšetrovateľmi a poverenými príslušníkmi Policajného zboru by podľa NOZP priniesla možnosť pre poverených príslušníkov viesť skrátené vyšetrovanie bez obmedzenia hornej hranice trestnej sadzby. Odborári by tiež umožnili vyšetrovateľom podať námietku voči pokynu prokurátora v trestnom konaní. Do Policajného zboru by umožnili vstúpiť už 18-ročným uchádzačom.

Ustanovili by tiež stálu odvolaciu komisiu, ktorá by sa zaoberala rozhodovaním v odvolacom konaní o disciplinárnych rozkazoch. Navrhli tiež odňať trestné činy extrémizmu a trestné činy korupcie spod pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Odstrániť by sa podľa nich mohlo aj tzv. „automatické prepočúvanie“ účastníkov trestného konania. Medzi navrhovanými opatreniami bolo tiež naviazať funkčný plat príslušníka Policajného zboru na priemernú hrubú mzdu v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok, či zavedenie priameho výkonu služby. Vrátili by tiež subjektívnu lehotu na začatie disciplinárneho konania.

(TASR)

 

reklamná správa

 

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na [email protected]

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím