14.02.20

Mlynský náhon zmení svoju tvár

foto: Veronika Janušková

V zaplnenej kinosále Tabačky Kulturfabrik sa opäť stretli aktivisti z občianskeho združenia (OZ) Mlynský náhon s obyvateľmi mesta. Predstavili im proces revitalizácie toku a jeho okolia. Aj ich názory budú zakomponované do podmienok krajinársko-urbanistickej súťaže na revitalizáciu vodného diela.

Utorkovej diskusie sa zúčastnili aj viceprimátor Marcel Gibóda, starosta Severu František Ténai a architekt Martin Richnavský z referátu Útvaru hlavného architekta (ÚHA).

Marcel Gibóda uviedol, že problematikou Mlynského náhonu sa začal zaoberať pred deviatimi rokmi ešte ako pracovník mestskej časti Sever.

„Musím povedať, že za ten čas sme sa v meste s týmto projektom ďaleko nepohli, s výnimkou minulého roka,“ uznal kriticky viceprimátor s tým, že pred rokmi mali na stole vypracovaný projekt revitalizácie Mlynského náhonu, ktorý však nespĺňal požiadavky mesta a obyvateľov. Preto nebol odporúčaný na ďalšie riešenie.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Zbierajú názory dotazníkom

V súčasnosti chce OZ Mlynský náhon v spolupráci s mestom vyhlásiť krajinársko-urbanistickú súťaž na revitalizáciu vodného diela. Predpokladaný termín by mal byť v lete. Momentálne prebieha informovanie verejnosti o procese obnovy vodného diela.

Aktivisti zbierajú názory obyvateľov prostredníctvom dotazníka, ktorý mohli vyplniť aj počas diskusie, alebo dodatočne na webovej stránke mlynskynahon.sk. „Vyzbierané názory následne zakomponujeme aj do súťažných podmienok pre predkladateľov projektov,“ uviedol predseda OZ Mlynský náhon Eugen Ščavnický.

Aj toto je jeden z romantických pohľadov na Mlynský náhon. Foto: Veronika Janušková
Aj toto je jeden z romantických pohľadov na Mlynský náhon. Foto: Veronika Janušková

Najlepších finančne ohodnotia

Víťazný projekt by mal vzísť z krajinársko-urbanistickej súťaže, do ktorej by sa malo zapojiť čo najviac tímov. Podmienkou je účasť aspoň jedného architekta v tvorivej skupine, prihlásiť sa môžu aj zo zahraničia. Tímy by sa mali riadiť súťažnými podmienkami a zadaním, ktoré určia aktivisti s mestom. V porote by mal byť okrem zástupcov mesta a aktivistov aj člen Slovenskej komory architektov.

„Cieľom súťažných projektov by malo byť prepojenie atraktívnych bodov mesta s Mlynským náhonom a využitie jeho potenciálu pre obyvateľov mesta,“ uviedol architekt z referátu ÚHA Martin Richnavský.

Súťažiaci by sa vo svojich návrhoch mali zaoberať aj pohybom peších, cyklistov, dopravnou infraštruktúrou, prepojením s centrom mesta, s riekou Hornád a napájaním na bočné ulice. Následne porota vyberie 3 až 5 tímov, ktorých návrhy budú finančne ohodnotené a ten najlepší bude zrealizovaný. Podľa E. Ščavnického by sa mali prvé kroky investičných zámerov realizovať ešte tento rok.

M. Richnavský od návrhov očakáva prepojenie atraktívnych bodov mesta s náhonom. Foto: Veronika Janušková
M. Richnavský od návrhov očakáva prepojenie atraktívnych bodov mesta s náhonom. Foto: Veronika Janušková

Cyklochodník či rybárske lístky zadarmo

Počas záverečnej diskusie občania vyslovili aj svoje požiadavky na okolie náhonu. Jednou z nich bolo vybudovanie súvislého cyklistického chodníka, ktorý by sa mal tiahnuť až na Súdky. Keďže náhon je zároveň aj bohatým rybárskym revírom, jeden účastník recesisticky poznamenal, že by Severania a Staromešťania mali mať rybárske lístky zadarmo.

Navrhovali aj alternatívne riešenie prechodu cez komunikáciu na Gorkého ulici. Obyvatelia taktiež upozornili aj na dopravne vyťažený úsek Slovenskej jednoty s Gorkého ulicou, ktorý by mohol proces revitalizácie skomplikovať kvôli výstavbe nového obytného komplexu Albelli na Alvinczyho ulici.

Otázky z dotazníka k projektu
1. Aké sú podľa vás najväčšie nedostatky existujúceho riešenia v súčasnosti?
2. Aké sú najväčšie problémy danej lokality z hľadiska vášho záujmu?
3. Čo považujete za najväčšie kvality Mlynského náhonu dnes?
4. V čom vidíte najväčší potenciál Mlynského náhonu pre vás v budúcnosti?

 

V Mlynskom náhone rastie prehrádzka

Viac k téme

12.12.19
V Mlynskom náhone rastie prehrádzka

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím