09.05.16

MobilFest pozná víťazov

Natáčanie na mobil je technológia, ktorá je dostupná prakticky každému. Aj preto sa vedenie Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej v Košiciach rozhodlo zorganizovať súťažný festival filmov natočených na mobilné telefóny. "Myšlienka vznikla v Brazílii. Dcéra bola na filmovom festivale v tejto úžasnej krajine a hovorila, že je tam sekcia filmov natočených na mobilný telefón. My sme si povedali - čo tak začať s niečim podobným aj u nás. A tak slovo dalo slovo, film - film a MobiFest bol zrazu aj na Slovensku," povedala riaditeľka Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej (SSUŠF) v Košiciach Jarmila Uhríková.  

Liaheň talentov

Slávnostné vyhodnotenie súťažného festivalu v kine Úsmev v sobotu večer otvoril jeho prezident - hudobník Marián Čekovský. "Podnecujem mladých ľudí, aby cez mobilný telefón kreovali a robili čo najviac zaujímavých vecí. Tým že som hudobník, chcel by som sa v budúcnosti podieľať aj na hudbe do ich filmov. Navyše cez natáčanie telefónom sa ukázalo veľa mladých šikovných talentov." Dvadsaťštyri dokumentov v dĺžke od 30 sekúnd do päť minút rozdelili do troch vekových kategórií. Päťčlenná porota hodnotila úroveň kamery, strihu, zvuku a celkové spracovanie natočeného videa. Podľa riaditeľa festivalu Valtera Uhríka, cieľom je rozvíjať kreativitu mladých umelcov, ktorí pri výbere tém mali voľnú ruku.  

A víťaz je...

Celkovým víťazom MobilFestu 2016 sa stal študent 2. ročníka Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej v Košiciach Šimon Šebo so súťažnou snímkou "Športu zdar". Tá ukazuje zánik futbalového štadióna vo VŠA, kde pred rokmi mal slávnostný výkop legendárny Pelé. "Je fakt, že Košice sú Európskym mestom Športu 2016, všade sú bilbordy, každý to oslavuje a nikto sa nepozerá na to, že my sme tu mali jeden krásny štadión, ktorý skončil tak, ako skončil," povedal len 17-ročný víťaz MobilFestu 2016, ktorého ambíciou je stať sa režisérom. Ak má film úspech je to biznis, ak nemá, je to umenie zaznelo na záver 2. ročníka MobilFestu 2016. Verme, že mladí umelci vyriešia v budúcnosti túto dilemu k spokojnosti nás, divákov.  
Ocenení autori
V kategórii nad 18 rokov patrí prvenstvo Eme Lacherovej z Nižného Klatova za snímok Who´s Dead? Napriek mladému veku sa v dokumente zamýšľa nad pominuteľnosťou života. Poslednou kategóriou, v ktorej sa udeľovali ceny, boli žiaci do 14 rokov. Dokument skupiny Ariva Gravity Media s názvom Unesení získal prvé miesto. Najmladšou účastníčkou festivalu bola len 8 ročná Karolínka Hirjaková.

 

Dušan Bodnár
Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím