28.07.15

Na Červenej hviezde sa rekreujú len bezdomovci

DNES
Zdieľať:
Kedysi vyhľadávaná lokalita v Košiciach sa dnes rozpadáva. Kúpalisko Červená hviezda malo byť podľa pôvodných plánov prístupné už túto sezónu. Jediní, ktorí sa tam rekreujú, sú bezdomovci. Areál košického kúpaliska Červená hviezda je nestrážený a prístupný komukoľvek. Na zemi sa povaľuje bývalý inventár, použité hasiace prístroje či niekdajšie vývesky s otváracími hodinami. Prečo sa o zariadenie nikto nestará, kedy sa začne v médiách avizovaná kompletná rekonštrukcia a či sa, vzhľadom na dnešný stav, dodrží termín jej ukončenia, na to sme sa pýtali hovorkyne mesta Lindy Šnajdárovej. Na naše otázky zatiaľ neodpovedala. Neznámy zhotoviteľ Mesto ešte v marci tohto roka zverejnilo výzvu na predkladanie ponúk, podľa našich informácií bu ho mali uzavrieť koncom budúceho týždňa. V auguste by tak už mohol byť známy zhotoviteľ rekonštrukcie. Aktuálny termín jej ukončenia je podľa návrhu zmluvy v súťažných podkladoch máj 2016. Ešte v roku 2014 bola odhadovaná výška nákladov na projekt 2,2 miliónov eur. Pričom úrad vlády má zo štátneho rozpočtu poskytnúť dotáciu do výšky dvoch miliónov na združenú investíciu. V najnovšej výzve je predpokladaná hodnota zákazky viac ako 4 milióny eur. Musia zachovať objekty Medzitým vyhlásilo mesto súťaž na vypracovanie projektovej dokumentácie obnovy kúpaliska. Vyhrala ponuka spoločnosti HALA projekt v hodnote 24-tisíc eur. Zhotoviteľ bude musieť dodržať zadanie projektovej dokumentácie. Prihliada sa v nej najmä na zachovanie objektov v priestoroch Červenej hviezdy a architektonických hodnôt funkcionalizmu. Búrali ešte v novembri V areáli Červenej hviezdy sa naposledy pracovalo minulý rok v novembri. V súlade s projektovou dokumentáciou sa tam zbúralo päť objektov. Z toho štyri ihriská a prístavba so zariadením bazénovej technológie. Mesto za búracie práce zaplatilo firme Serox Slovakia viac ako 52-tisíc eur. Podľa účelu projektu by obnovené kúpalisko malo slúžiť nielen na oddych, ale aj na medzinárodné vodnopólové súťaže. Okrem toho by na špeciálne prípravy mali priestor využívať aj príslušníci Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby.
Petra Pichaničová Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím