28.03.19

Na Kočnerovom zozname boli aj Košičania

ilustračná foto: TASR

Medzi piatimi desiatkami ľudí, ktorých mal podľa polície záujem zdiskreditovať alebo vydierať podnikateľ Marián Kočner, sú aj mená dvoch Košičanov. Sú to Pavol Paška a Viliam Novotný.

Zoznam mien s odvolaním sa na uznesenie o obvinení Kočnera z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej priniesol Denník N.

Vyšetrovateľ v dokumente tvrdí, že podnikateľ, ktorý je stíhaný aj vo viacerých ekonomických kauzách, s pomocou Aleny Zsuzsovej získaval kompromitujúce materiály na osobnosti zo slovenskej politiky, biznisu, prokuratúry, polície. Malo ísť najmä o intímnu komunikáciu či fotografie. Zsuzsová je obvinená, že pre Kočnera vraždu novinára objednala. 

Paška bol podpredsedom strany Smer a predsedom Národnej rady. Pred vstupom do politiky podnikal v zdravotníctve, neskôr ho médiáa a opozícia opakovane spájali s kauzamiv tomto rezorte. Pre jednu z nich, plánovaný nákup predraženého CT prístroja piešťanskou nemocnicou, v roku 2014 zložil funkciu šéfa parlamentu. Vlani v apríli Paška zomrel na infarkt. 

Košičan Pavol Paška svoj vplyv v zdravotníctve nikdy verejne nepriznal.  Foto: TASR
Košičan Pavol Paška svoj vplyv v zdravotníctve nikdy verejne nepriznal. Foto: TASR

reklamná správa

Proti Pente  

V zdravotníctve, aj ako Paškov politický oponent, sa roky pohyboval aj V. Novotný. Parlamentný poslanec SDKÚ bol zdravotníckym expertom tejto strany. V roku 2015 vyhlásil, že na Slovensku funguje „zdravotnícka mafia“, ktorá cez nominantov vládneho Smeru tuneluje verejné zdroje v tomto sektore. Vystupoval aj proti finančnej skupine Penta, ktorá má v zdravotníctve významnú časť svojho podnikania. 

V zastupiteľstve košickej župy, ktorej poslancom bol tri volebné obdobia, Novotný kritizoval prenájom regionálnych nemocníc spoločnosti Svet zdravia patriacej Pente. Vyšetrovanie vraždy novinára a jeho partnerky ukázalo, že Kočner sa roky stretával a komunikoval so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom. 

„Netuším, v akom čase sa o mňa pán Kočner zaujímal, takže pomenovať dôvod jeho záujmu by bola z mojej strany špekulácia,“ hovorí k tomu Novotný. 

Viliam Novotný minulý rok kandidoval za primátora Košíc. Skončil tretí. Foto: Veronika Janušková
Viliam Novotný minulý rok kandidoval za primátora Košíc. Skončil štvrtý. Foto: Veronika Janušková

Novotný: Nepoznám ho 

Dodal, že to, že sa ocitol na tomto zozname, je preňho prekvapením . Vraví, že Kočnera nepozná, ani ho nikdy osobne nestretol. 

Novotný tiež povedal, že si spätne nevybavuje žiadnu elektronickú komunikáciu s osobou, ktorá by mohla byť Zsuzsová. Nespomína si ani, že by sa niekto taký na internete pokúšal s ním nadviazať kontakt. 

reklamná správa

Žalobu vzal späť  

Paška vždy odmietal, že mal dosah na finančné toky v zdravotníctve. V roku 2015 podal žalobu na viacerých opozičných politikov za to, že v novembri 2014 zorganizovali pre kauzu CT protest v košickom mestskom parku, na okraji ktorého Paška býval v známom športovo-relaxačnom komplexe. Tvrdil, že demonštrácia ho traumatizovala a zasiahla do súkromia jeho rodiny. 

Vlani vo februári, necelé dva mesiace pred svojou smrťou, žalobu vzal späť. V rozhodnutí okresného súdu v Bratislave z novembra 2018, ktorý konanie zastavil, sa píše, že tak urobil „z dôvodu, že konanie vo veci samej nemá z hľadiska promptnej ochrany práv žalobcu aktuálnosť a opodstatnenosť, čím sa jeho podstatný aspekt stal prakticky nesplniteľným a stratil tým zmysel“.    

Oboch spomína aj Gorila 
• Zoznam M. Kočnera nie je jediným miestom, kde sa vedľa seba ocitli meno P. Paška a V. Novotný. Obaja sa spomínajú aj v spravodajskom spise Gorila, ktorý opisuje stretnutia finančníka J. Haščáka s politikmi a ich rozhovory o províziách a úplatkoch.  
• Podľa dokumentu sa o Paškovi a Novotnom rozprávali v konšpiračnom byte v roku 2006 Haščák so šéfom Smeru Róbertom Ficom. Keď rozoberajú zdravotníctvo, Haščák hovorí, že Pašku vníma ako odborníka na túto oblasť. Fico pripúšťa, že Paška bude ministrom zdravotníctva. Finančník ho žiada, aby mu s Paškom dohodol stretnutie, s čím politik súhlasí. 
• „Fico hovorí, že Haščák môže s Paškom dlhodobo počítať. Z krátkodobého hľadiska ale Paška neurobí nič, čo by mu zväzovalo ruky,“ píše sa v údajnom spise SIS. 
• „Novotný ako jeho možná náhrada je úplný neschopák,“ mal povedať Haščák, keď s Ficom uvažovali, kto by mohol vo vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) vymeniť ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. 
• Novotný to dnes komentuje tak, že v Gorile ho spomína jedna z „postáv“ v súvislostiach, z ktorých je jasné, že finančným skupinám by ako minister zdravotníctva nevyhovoval. „Môžem len povedať, že ma to neprekvapuje, lebo vždy som bránil záujmy ľudí a nie finančných skupín,“ povedal.
(ROK)

Čítajte aj:

 

reklamná správa

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím