01.08.20

Na Košickom hrade ožíva Veľká Morava

Foto: Veronika Janušková

Skupina Siváci sa usídlila v sobotu na Košickom hrade. Stretnúť sa s nimi môžete ešte dnes (1. 8.) až do 18. hodiny.

Táto skupina rekonštruuje raný stredovek - Pribinove kniežactvo a Veľkú Moravu.

„Väčšina našich členov je z Košíc. Návštevníci si môžu pozrieť, ako sa v 9. až 10 storočí žilo ale aj bojovalo. Zúčastňujeme sa rôznych festivalov, ktoré sú však väčšinou v zahraničí. Tu na Košickom hrade sme prvý raz,“ povedal pre KOŠICE:DNES Róbert Tóth, ktorý má v družine meno Vlkyňa.

Róbert Tóth. Foto: Veronika Janušková
Róbert Tóth. Foto: Veronika Janušková

„Bol to člen družiny kniežaťa Pribinu. Som taký senior, konzultant. Predtým som bol Vladykom ale teraz už pomáham mladším. Ešte stále sa však viem postaviť do boja.“

Košická skupina má okolo tridsať členov. Na toto stretnutie si doniesli so sebou rôzne zbrane i oblečenie. „Spolupracujeme s archeológmi, ktorí skúmajú rôzne vykopávky a nálezy. Podľa toho si vyrábame ošatenie, ktoré si šijeme sami, zbrane nám robia naši priatelia. Sme také večné deti,“ hovorí R. Tóth.

Radšej autobusom

Siváci sa snažia čo najvernejšie zobraziť život spred viac ako 10 storočí. „Musím povedať, že v tom čase určite neboli ľudia primitívni. Vedeli veľmi veľa vecí. My sme amatéri, ale históriu sami študujeme,“ dodal.

Ak sa vyberiete v sobotu na Košický hrad, zvoľte si radšej cestu autobusom. Parkovisko pod vežou bolo v čase našej návštevy plné. Autobus č. 29 odchádza zo zástavky Vodárenská stále na pol a celú hodinu. Zo zastávky vás čaká príjemná prechádzka lesom v dĺžke cca jeden kilometer.

Foto a video: Veronika Janušková 

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím